Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Basın rotatiften dijitale geçerken

info@haberdukkani.com 25 Haziran 2011 Cumartesi

Türk basın emekçileri arasında giderek yükselen ve keskinleşip bileylenen kin birikimleri son günlerde su yüzüne çıkmaya başladı.

Basın emekçileri arasında "helalleşme" böyle mi olacak nedir?

Ekmeğini basın işçiliğinden kazananların arasına "kara kedi" nasıl girdi? sorusuna, çok özet olarak "çıkar" çatışmaları neden oldu diye, yanıt verirsek yanıltıcı olmaz.

Mesleki "rekabet" yerini "çıkar" çatışmalarına bırakınca, "kıskançlık" ateşi kavurmaya başladı basın çalışanlarını.. Basının fikir işçileri arasında zenginleşip mal mülk edinenlerin parıltılı ve ünlü yaşamları, kıskançlık krizleri yarattı ama bastırılıp gizlendi çok uzun bir zaman.

Siyasi rüzgarların sert esintilerinden payına düşeni alan basın kutuplaşırken, bastırılmış kıkançlıklar ile kin birikimlerinin freni boşalıverdi.. Mesleki birikimlere "saygı"nın yerini "iş bitirici" marifetler de alınca, kızılca kıyamet koptu.

Kimin ne kadar kirli çamaşırı varsa ortalığa saçılmakla kalmayıp "iftira" düzeneklerinin acımasız çarkları arasında "linç" yarışı başlatıldı.

Türk basınının patronları bir gecede tahtından indirilmişlerdi teker teker.. Yeni patronlar hiç tanımadıkları ve bilmedikleri bir alana adım atar atmaz da büyük ve sinsi bir savaşın içinde buldular kendilerini. Kimin ne olduğunu anlamaları, makyajlı ve maskeli çehrelerin gerçek yüzlerini görebilmeleri için de daha epey bir zaman geçmesi gerekiyor.Yeni patronlar henüz sağlam, güvenilir ve "demirbaş" kadrolarını kurabilmiş değiller.

Basın rotatiften dijital teknolojiye dönüşürken, patronlar değişirken, emekçi kadrolar arasındaki "dayanışma" ruhunun yerini "çıkar ortaklıkları" aldı. Çıkar ortaklıklarının kilidini kırabilene aşk olsun gerçeği bir yana bu kirli müttefikler arasında yer almanın ağır vebaline bulaşmama başarısını gösterenleri de alkışlamak gerekiyor.

Basında yer edinip söz sahibi olabilmenin tek bir yolu var: Meslekdaşları pazara sürüp satmak, gammazlamak, iftira senaryolarıyla linç etmek, kutuplaşmalara çanak tutumak! Kraldan daha kralcı olmak.

Biz, bu alanda yokuz.

Eskinin yüzsüz kaşerleri ile yeni yetme heveslilerine kolay gelsin.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük