Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Basın şövalyesi

info@haberdukkani.com 18 Ağustos 2010 Çarsamba

Türk basın tarihi Dünya basın tarihiye kıyaslandığında ortaya çıkacak olan "fark" küçümsenemeyecek kayar "kıyım" sergiler. Bu gerçekle ne kadar övünsek azdır.

Cumhuriyet dönemi basın sektörü çürütmeler, kıyımlar, faili meçhuller, işkenceler, açlığa mahkümiyetler, iftiralar, komplolar, andıçlar zinciriyle uzayıp giden karanlık bir labirent gibidir. Bu devasa labirentin içinde pırlanta billurluğunda ışıltılar görülür ki; her bir pırıltı ölümsüz imzalardır.

Okumayan, okuduğunu algılayabilmesi için de ortalama 50 yaşı bulması gereken bir toplum olduğumuz için, pırlanta billurluğundaki ışıltılar, yaşamımızı değil de tarihi aydınlatır yalnızca. Kör karanlıkta geçer bu yüzden yaşamlarımız. Eh! İşte üçüncü Dünya ülkesinde yaşamak böyle bir şey işte..

Türk basını bugün vitrinde sergilenenlerden ibaret değil hiç kuşkusuz ki.. Nice gazeteci ve yazar; banka kredileri, ihale ayrıcalıkları gibi çetrefelli yollardan beslenerek oluşturulan medyanın kadroları içinde yer alamazlar, uzun  sözün kısası "susturulmaları" oldukça pahalıya mal olmaktadır birilerine..

Susturulan gazeteciler!

Ne yaparlar, ne yer ne içerler, evlerine ekmek girer mi? Kimselerin umurunda olmaz. Elden gelse hani.. Dün elden geliyordu da bugün biraz sıkıyor; açıkçası elden gelen sadece açlığa mahküm etmek olabiliyor. Olmadı bir soruşturmaya dahil ederek akıllanma kampına yollanıyorlar.

Susturulan gazeteciler!

Gazetelerin kapısından içeriye sokulmuyorlar diye, sus/pus oluyorlar mı?

Başlıyorlar kitap yazmaya!

İşler yine karışıyor..Peşpeşe davalar açılıyor, ceza davaları, tazminat davaları, kitap toplatmalar, yasaklamalar vs. vs.. ardı arkası kesilmeyen "çürütme" kampanyaları..

Susturulan gazeteciler!

Karanlık dönemlerin tanıkları olarak gelecek kuşaklara envanter hazırlayanlardır. Bu envanterler ışığında aydınlanır tarih.. Gazete manşetleriyle değil.

Deneyimli ve birikimli gazeteci Alev Çukurkavaklı, yaşadığı dönemin dürüst tanığı olmayı başaran ender değerlerimizden, gelecek kuşaklara aydınlatıcı envanterler üretiyor. Birbirinden ilginç tespitler sunan kitapların yazarı. Benim gibi sonradan olma değil; babadan gazeteci, akademik gazetecilik eğitimi almış, başarılı bir imza..

Haber Dükkanı, Türk basın şövalyesi Alev Çukurkavaklı ile daha başarılı olacak.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük