Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bayram dediğin nedir ki?

info@haberdukkani.com 30 Ağustos 2011 Salı

Bayram tatil değildir.

Bayram içinde "değerler" barındıran, barış, kardeşlik, dayanışma kısacası "insanlık" damarlarındaki manevi zenginliklerin yenilendiği sevinç ve sevgi günleridir.

Bayram, "SMS" ya da "e-mail" mesajı değildir.

Bayram telefon görüşmeleriyle "adet savuşturma" günleri de değildir.

Bayram, "ziyaret" ve karşılıklı "gönül alma" günleri olup içinde "saygı" "sevgi" ve "vefa"  tohumlarını barındıran çok özel günlerdir.

Bayram "çıkar" ilişkilerine "zemin" teşkil etmesi planlanan, "olası" ihtiyaç zamanlarına yönelik "yatırım" günleri değildir.


Bayram yalnızca aile, akraba, eş, dost ziyaretlerinin gerçekleştirildiği değil; kimsesiz, ihtiyaç sahibi, şefkate, sevgiye hasret çocukların ve yaşlıların hatırlanması ve "imdat"larına koşulması gereken en uygun gündür.


Bayram, yalnızca aile fertlerinin kabirlerinin ziyaret edildiği değil; yeryüzünde soyu tükenmiş, ardından bir Fatiha okuyacak kimsesi kalmamış, mezarları meçhulleşmiş nice meftaların hatırlanarak ve içtenlikle "rahmet" okunması gereken gündür.

İnsan olduğumuzu hatırlamamız ve pusulamızı şaşırmamamız için, bizlere öğretilen ve sürdürülmesi için "emanet" edilen "insanlık" günüdür bayramlar.

İnsan ilişkilerinin "sanallaştığı" günümüzde, insanlık için büyük bir "şanstır" ve "umut"tur Bayram Günleri. Unutmayalım ki; yüzyüze ilişkiler "mutluluk" kaynağıdır.

Bayram, insanlar ve insan toplulukları arasında en gerçekçi, en sıcak ve en kalıcı iletişimlerin kurulup yaşatıldığı günler demektir. Bayram, gönül onarma ve kazanma olanağı tanır insanlığa...

Bizleri seven, bizlere emek verenlerin, saygıyla, sevgiyle, özlemle ve içtenlikle "hatırlanmayı" bekledikleri gündür bayram günleri.

Kısacası "hatırlanmış olabilmektir" bayram. Ne kadar çok hatırlayabilirseniz o kadar çok bayramınız olacağını unutmayınız. Eğer bayram günlerinde bile "hatırlanmıyorsanız" aynaya bakın, geçip gitmiş günlerinizde, hiç kimseyi "hatırlamamış" olduğunuzu göreceksiniz.

Bayramınız çok, hatırlayıp ziyaretinize gelenleriniz ve ardınızdan hayırla yad edecek olanlarınız  bol olsun.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük