Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bebekleri Dünya'ya leylekler getirmeyecek

info@haberdukkani.com 11 Ekim 2016 Salı

Modern ortaçağ vahşetinin yaşandığı toplumlarda futbol ile yatılıp futbol ile uyanılıyorsa da ABD Devlet Başkanı Barack Obama, 2030 itibarıyla Mars'a insan göndermeyi hedefledilerini ve bu amaçla özel şirketlerle işbirliği yaptıklarını açıkladı.

Bu şu anlama geliyor: İnsanlık Dünya yörüngesinin dışına adım atacak. Uzayda habitatlar inşa edilecek.

Ruslar da fena halde kafayı Venüs'e takmış durumdalar. 1973 yılından beri Venüs'e gidebilmek için canhıraş uğraş veriyorlar, ara istasyonlar kurup duruyorlar...

Çin, dev kulaklarla uzay boşluğunda "ses" avcılığında liderliği kimselere kaptırmıyor. Uzay'da dalgalanıp duran ses dalgalarını dinliyor.

İnsanlığın uzay macerası hiç ilgilendirmiyor bizim insanımızı! Uzay merakı olmayan Türkler, doğayı betona gömmeyi becerebilen ilk ve tek ulus olarak tüm rekorları alt/üst etmeye devam ediyorlar.

Türkiye henüz farkında değil ama yakın bir zamanda "doğumsuz" bebekler dünyaya gelecekler. Bir varmış, bir yokmuş masallarıya büyümeyecek olan çocukları dünyaya getirecek olan leylekler değil; sürekli gelişerek ilerleyen bilim olacak. Kuvvetle muhtemeldir ki, gelecek zaman dilimlerinde "doğum" yasaklanacak. İşte "tüp bebek" masalının altında yatan esas gerçek budur.

Doğumsuz bebekler "aile" ve toplum yapısındaki arızalardan tümüyle arınmış olarak büyüyecekler. Böylece dünya "hasta toplumlardan kurtulabilecek. Analık hakkı, babalık hakkı birer masaldan ibaret kalacak. Ve tabi ki de "miras" tarihin çöplüğüne atılmış olacak.

Aklınız basmıyor olabilir ama biliyoruz ki; fayton ile gramofon artık işe yaramayan nostaljik birer objeden ibaret... Siyasal rant çekişmelerini "demokrasi" zannedenlerin, uzmanlık alanlarında üretim yapmak yerine
üniversite diplomasıyla bürokraside yanaşma olmayı yeğleyenlerin yaşadıkları ülkelerde insanlarının çağı algılamalarını beklemek en hafifinden saflık olur.

Genel anlamda insan aklı ve kültürü yaşadığı çağı algılayamıyor tam olarak. Gelecek yüzyıllarda nasıl bir yaşam sürdüleceğini anlatılsa da inanılmaz görülmesi çok doğal. Hele ki; dinleyenler ortaçağ toplumu insanlarıysalar.. Çünkü; onlar "Binbir Gece Masalları" ile büyütülmüş olanlardır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük