Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bedevi çadırındaki Sarkozy

info@haberdukkani.com 21 Mart 2011 Pazartesi

Küçük adamlar için imaj her şeydir. Tarih bize nice küçük adamın "büyük imaj hastası" olduklarını anlatır durur.

***

Sarkozy Fransa Cumhurbaşkanı olumuş Elysee Sarayı'na yerleşmişti, "Dünya İnsan Hakları Günü"nde, Libya lideri Kaddafi'nin ayakları altına kırmızı halılar sererek Fransa'da ağırlayan ilk cumhurbaşkanı olmuştu. (Tarih: 10 Aralık 2007)


Sarkozy'nin amacı Fransa'nın ürettiği Rafale savaş uçakları ve mühümmatı ile Milan tank savar füzelerinin milyarlarca dolarlık satış anlaşmasını Libya liderine imzalatabilmekti..

O tarihte Kaddafi, Libya'dan getirttiği Bedevi çadırını Elysee Sarayı'nın karşısındaki Marigny Parkı'na kurdurmuş ve Fransa bu milyarlarca dolarlık silah satışının ön anlaşması için bu çadırda Kaddafi'nin huzuruna çıkmıştı.

***

Çok değil, 2.5 yıl sonra Sarkozy, 2007'de karşısında önünü iliklediği Libya lideri Kaddafi'nin bir diktatör olduğunun farkına vardı!

19 Mart Cumartesi günü, Paris zirvesinden birkaç saat sonra, Libya'ya ilk ateşi Fransız Rafael savaş uçakları açtı. Sarkozy, gurulandı!

Muammer Kaddafi, Sarkozy için:
"O benim arkadaşım, ama sanırım biraz deli. Psişik bir hastalıktan mustarip. Bunu etrafındakiler söylüyor. İş arkadaşları psişik bir hastalığı olduğunu söylüyorlar" derken, tarih galerisinden ünlü bir portre: Brütüs geliyor akıllara..

Fransız Rafela savaş uçakları Libya'yı bombalarken Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam:
"Seçim kampanyasını biz finanse ettik. Libya halkının parasını iade etsin" derken Sarkozy'nin "imajı" bir kez daha yara alıyordu.

***

Kaddafi, Elysee Sarayı'nın karşısına kurdurttuğu çadırda ön anlaşmasını imzaladığı savaş uçaklarının parasını ödeyip teslim almış olsaydı eğer, bugün Fransa Hava Kuvvetleri ile Libya Hava Kuvvetleri'nin "Rafale"leri çarpışıyor olacaktı.

***

Sarkozy, Bedevi çadırında zedelenen "imajı"nı kurtardığına inanıyor olabilir ama gün gelecek Fransa ilk göçmen kökenli Cumhurbaşkanı Sarkozy için, Libya da Bedevi Muammer Ebu Minyar El Kaddafi için (!) ağlayacak..


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük