Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Belediyeler 1 asırdır kaldırım bile yapamadılar!

info@haberdukkani.com 21 Haziran 2015 Pazar

Kökleri "göçebe kültürü"ne sımsıkı bağlı bir gövdenin "mutasyon" geçirerek modern ve çağdaş bir ormanla kucaklaşması yüzyıllar gerektiriyor.

Göçebe yaşamın çadır kültüründen yerleşik düzenin kent yaşamına ayak uydurmak pek kolay olmuyor.

Kadim dünyanın hayranlık uyandıran arkeolojik kalıntıları üzerinde çarpık kentleşmeyi başarabilen tek ulus Türkler olsa gerek.

Yerel yönetimlere "teslim" edilen kentlerin durumu ibretlik ilkellik numuneleri olmaya devam ediyor.

Onca paraya ve çabaya karşın, yayaların rahatça yürüyebilecekleri ne bir kaldırım yapabilmeyi ne yürek ferahlatıcı bir park düzenleyebilmeyi ve ne de imrenilecek kent meydanları oluşturabilmeyi neredeyse yüz yıla yaklaşan bir zaman dilimine becerebilmiş değildir hiç bir yerel yönetim..

Dünden bugüne arşivlerde biriken kentlerin yerel yönetimlerinde gerçekleşmiş yolsuzluk skandallarından birkaç kitap kazandırmak mümkündür Türk kütüphanelerine..

Hiç bir kentimizin sokağı henüz sağlık koşullarına uygun bir çöp konteynerine kavuşamamıştır henüz buna çok övündüğümüz İstanbul dahildir.

Hiç bir kent modern bir altyapıya kavuşturulamadı henüz ama elinoğlu uzayda koloniler kurmak üzere..

Kasım kasık kasılan, hemşehrilerine tepeden bakarak büydükçe büyüyen, burnlarından kıl aldırmayan belediye başkanlarımızın onca "hizmet" iddiaları püf denilse sönüverecek birer mum alevinden başkaca da bir şey değildir hani..


ELEKTİRİK KABLOSU VE DOĞALGAZ BORUSU SÖZDE YER ALTINDA!

Her yağmurda kentleri su basar, pislik sarmıştır dörtbir yanı, yerin 10 santim altındadır elektirik kabloları ve doğalgaz boruları her an her türlü felaketle burun buruna yaşadığını bilmez vatandaş..


BU TESİSAT KUTUSUNUN HİÇBİR İŞLEVİ YOK, MECİDİYEKÖY KALDIRIMINDA NE İŞİ VAR? EDETA OBELİSK MÜBAREK! KADİM İSTANBUL'A BUNU NASIL YAKIŞTIRDINIZ?

Kentler "rant" alanları değil "yaşam merkezleri"dir, ama gelin de anlatın bakalım kime anlatacaksınız! Kimin umurunda!

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, İstanbul'u çağdaş ve modern bir metropole dönüştürme çabalarında "başarısız" olduğu ileri sürülemez elbette, ama belediye hizmetlerinin "yeterli" olduğunu inanıyorum ki; kendileri de iddia edemezler.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğu sanıldığı gibi rahat oturulabilen bir koltuk değil elbette.. Hatta hiç oturulmaması gereken bir koltuktur. İstanbul Belediye Başkanı her kim olursa olsun cadde ve sokakları yaya olarak arşınlamak zorundadır. İşte ancak o zaman İstanbul'un kaldırımları modern ve çağdaş hale gelebilir.. Bir kenti kameralardan izlemek yeterli değildir.. Çıplak gözle yerinde görülmesi şarttır.


ŞİŞLİ'DE BİR KALDIRIM Kİ EVLERE ŞENLİK!


BÖYLE BİR REZALET NUMENESİ GÖRÜLMÜŞ ŞEY DEĞİL, İSTANBUL HARİÇ!

Biz yazı ameleleri kamu adına, belediye başkanlarından bıkıp usanmadan, ısrarla "kaldırım" istemeliyiz, bu da bzilerin görevidir. Ve elbette ki, bir de sağlık koşullarına uygun çöp koteynerleri..


SOKAĞIN SAĞ KALDIRIMI BAŞKA, SOL KALDIRMI BİR BAŞKA ALEM!

Bu kadarını bile beceremeyen belediye başkanlarının başarılı olduklarını kim ileri sürebilir?


İSTANBUL'UN SOKAK ARALARINA GİZLENMİŞ BENZİN İSTASYONLARI KİMLERİN MARİFETİ?

BU TANKER YUKARIDAKİ AKARYAKIT İSTASYONUNA YAKIT BOŞALTACAK GÜN BOYU HAZIR BEKLİYOR. HEM DE DARACIK YOL ÜZERİNDE.. HANİ DENETLEYEN NEREDE? TANKER HER GÜN ORADA!

Vatandaşın binbir güçlükle kazandığı paralardan toplanan vergilerin karşılığında sunulan yaşam modeli bu mu olmalı? Boşuna böbürlenmeyin beyler bu işi yapamıyorsunuz. Vatandaşlar diyor ki; "Yedikleri içtikleri afiyet olsun ama bari bıraksalar da kaldırımlar yayaların olsun."

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük