Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ben yazmasam...

info@haberdukkani.com 18 Ağustos 2011 Perşembe

Ülkenin eli kalem tutanları yıllardır siyasi liderlerin ağızlarından çıkan sözcükleri dirhem dirhem satıyor halka..

Gazeteciler bunu iş bellemişler, bu yolla işlerini de tıkırına koymuşlar, liderler ne söylerse onu yazıyorlar.

Siyasi liderler 23 yıldır her terör saldırısının ardından hafızalara kazınmış, belleklerde derin izler bırakmış olan sözcükleri peş peşe sıralıyorlar. Gazeteciler de malumu tekrar tekrar yazıp duruyorlar.

Her terör saldırısının ardından malum operasyonlar düzenleniyor, dağlar taşlar bombalanıyor, hedeflere tam isabet kaydedildiği, terörün belinin kırıldığı ilan ediliyor.

Terörist inlerinin teket teker tespit edildiği hatta Biri Bizi Gözetliyor (BBG Evi) programlarında olduğu gibi teröristlerin izlendiği açıklamaları yapılıyor.

Terör saldırıları = Asimetrik Savaş metotları hakkında çok aydınlatıcı bilgiler yer alıyor gazete sayfalarında çarşaf çarşaf. Terörün nasıl bir bela olduğunu anlamayan kalmadı. Acısını yüreğinde duymayan tek bir vatandaş yok.

Sorumlular canla başla teröre karşı çok büyük bir mücadele veriyorlar. Hükümetler terör bataklığını kurutabilmek için kararlılar.

Ama insanlık suçu terör bitmiyor, can almaya devam ediyor!

Şehit haberleri geldikçe ilk hedef Hükümet oluyor. Medya insafsızca eleştiri bombardımanına tutuyor hükümetleri. Sorumlular şehit cenazelerinde zor anlar yaşıyorlar. Ne diyeceklerini bilemez hale geliyorlar.

Terörü kurgulayanların istedikleri de bu zaten. Hükümetler kamuoyu karşısında köşeye sıkışsın isteniyor. Bu yöntemle istediklerini kopartma peşindeler.

Vatandaş şehit haberleriyle sarsıdıkça, Hükümet güven kaybetsin, güç kaybetsin isteniyor.

Her şehit haberiyle hücum edilen Hükümetler, terörle mücadele eden mekanizmanın da sorumlusu elbette ama Hükümet'in de "moral"e ihtiyacı yok mu?

İnandığımız, güvendiğimiz için oy verdiğimiz Hükümetler'i ilk fırsatta "beceriksizlik"le suçlamaya ve insafsızca eleştirmeye yatkın bir toplumuz. Oysa oy verip seçtiğimiz Hükümetler'i nihai başarısızlıkları ortaya çıkana kadar desteklemeye devam etmeyi, sandık başına gittiğimizde cezalandırmayı öğrenmemiz gerekmiyor mu?

Herkes bir şeyler yazıyor nasıl olsa, "ben yazmasam" diyorum ama vicdanım da beni rahat bırakmıyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük