Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

''Beni eleştirin'' diyen var mı?

info@haberdukkani.com 28 Ağustos 2023 Pazartesi

Cevabı kendi içinde olan bir sorudur bu: Türkiye'de "Beni eleştirin" diyen, bir lider var mı? O halde Türkiye'de demokrasi aramak nafiledir. Bir ülke düşününüz ki, cevabı kendi içinde olan tek bir soruyla umutsuzluk girdabının içinden çıkılamasın.

Amerika, yeryüzünün sevilmeyen ülkelerinde ilk sırayı işgal ediyorsa da Obama, gazetecilere "Beni sürekli eleştirdiğiniz için size çok teşekkür ederim" demişti. Siz, Türkiye'de herhangi bir liderden böyle bir teşekkür duydunuz mu? İşte yine cevabı kendi içinde olan bir soru daha...

Hiç dikkatinizi çekiyor mu bilemem ama Afrika'da liderlerin on yıl iktidarda kalabilmeleri kesindir. Acaba neden? Akıl oyunları için cevabı kendi içinde olan sorular sanılandan çok daha fazladır.

Medya, yargı, seçim ve bu üçlüyü akord eden finansörler. İşte size eğlenceli bir konu daha... Birileri siyasi liderlerin seçim kampanyalarını neden finanse ederler? Cevabı kendi içinde olan sorular, oldukça matraktır..Bir siyasi lider düşünün ki, girdiği her seçimi kaybetsin fakat finansörleri o lidere para basmayı sürdürsünler, kapitalizmin tüm kurallarını altüst eden bir durumdur bu.. Türkiye de çarkların işleyişi tersliklerle dolup taşar. Vatandaş daima ters köşeye yatar.

Türkiye'de çok az sayıda olsa da şirketler büyür ve gelişir ama çalışanların ücretleri büyümek yerine sürekli küçülür. İğneden ipliğe fiyatlar büyür. Bunlar oldukça matrak konulardır ama insan aklını zorlar ve hatta sakatlar bile...

Türk ekonomisi ABD dolarlarıyla Araplaşmayı dahi başarmaktadır; umutsuzluğa sürüklenmenize hiç gerek yok.

Sigara mı? Sakın haaaa... Çok pahalı bir zehirdir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük