Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Beyoğlu, apart oteller ve mini şortlu hanımlar

info@haberdukkani.com 23 Temmuz 2011 Cumartesi

Beyoğlu'nda mini şortlu, mini etekli ve taytlı genç bayanlar gönüllerince eğlenebildikleri mekanları kahkaha dalgalarıyla sarsıyor; erkeklerin yüreklerini her attıkları adımda hop ettiriyorlar.

Taksim meydanından Tünel'e kadar uzanan İstiklal Caddesi'nde her yaştan, her kılıkta, her kesimden ve neredeyse her ülkeden Türkiye'yi ziyarete gelen turistlerle omuz omuza yürüyüş yapıyor, sayıları milyonlarla ifade edilen nice insan..

Akıllı yatırımcılar birbirleriyle yarışırcasına Apart Oteller açıyorlar. Hepsi birbirinden zarif, tarihi günümüze taşıyan yapılar, girişimcilerin çabalarıyla onarılıp restore ediliyor ve apart otel olarak turistlere hizmet sunuyorlar.


Girişimciler Beyoğlu'nun çehresini değiştirmeyi başardılar. Yaz sıcaklarına karşın Beyoğlu turist kaynıyor. Turistler konaklamada apart otelleri tercih ediyorlar. İşin sırrı müşteriyle sıcak temasta gizli. Sayıları hızla artan ve artmaya devam edecek olan Beyoğlu'nun apart otelleri İstanbul'un büyük ve namdar otellerine daha şimdiden çok ciddi rakip durumunda..

İstiklal Caddesi'nde erkekler Bermuda şortlar, rahat sandaletlerle, bayanlar da mini etek ve mini şotlarıyla gönüllerince dolaşıyorlar.. İnsanlar, birbirleriyle dost oluyor, kaynaşıyor Beyoğlu mekanlarında.. Toplumun bütün katmanları imrenilesi bir kaynaşma örneği sergiliyor tarihi Pera'da..

Huzur, barış, kardeşlik, kaynaşma, hoşgörü, birbirini anlama olgunluğunun pratiğini görmek ve yaşamak isteyenler; İstiklal Caddesi'nde bir tur atmalı. Güncel siyasi gerilimlerin ne kadar da püften, ne kadar da suni olduğunun farkına varabilmek hiç zor değil aslında.

Hayat akıp giderken Beyoğlu'nda, her gün milyonlarca insanın kaynaştıklarına tanık oluyor tarih.

Medya ne manşet atarsa atsın, Beyoğlu'nda hanımlar mini, erkekler de bermuda şortları ve gülümseyen çehreleriyle hayatın tadını çıkarmaya koşuyorlar.

Ağacami sokağında Beatles kafe gençlere müzik ve dost bir atmosfer sunuyor. Tarihi Londra otelini kıskandırmaya devam ediyor Devran otel. Asmalımescit sokağında şen kahkahalar ve melodiler yankılanıyor. Balık Pazarı ışıl ışıl, pırıl pırıl.. Klasik bir roman gibi Pera Palas..

İstiklal caddesinde raylar üzerinde süzülerek ilerleyen tramvay, akıp giden insan seline karışıyor.

Bunaltıcı yaz sıcağında Beyoğlu canlı, insanlar heyecanlı..

Siz medya çığırkanlarına ve felaket tellallarına aldırmayın. Yaşamaya bakın. Hayat tekrarı olmayan bir oyun.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük