Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bi!

info@haberdukkani.com 04 Mart 2016 Cuma

"Bi'dur yaaa"

"Bi'sus yaaa"

"Bi'bak yaaa"

Günlük konuşmalar benzer söylemlerle süsleniyor; ne hayret verici!

Dilimiz benzer söylemlere alışıyor, hafızalarımıza yerleşiyor ve daha kötü olan son derece lâubali konuşmalar toplumun hemen hemen her kesimi tarafından kanıksanıyor! Bu durum yalnızca Türkçe'ye zarar vermiyor, saygı ve ilişkileri de lâçkalaştırıyor.

Türkçe'yi dejenere edebilmek için elimizden geleni esirgemeden yaşamaya devam ederken, gelecek nesillere bozulmuş, deforme edilmiş bir Türkçe bırakıyoruz.

Dilimizi zenginleştirmek için çaba harcamak yerine bozuk para gibi harcamak sorumsuzluğu kimseyi rahatsız etmiyor!

Zarif ve zengin Türkçe giderek kabalaştırılıyor, kısırlaştırılıyor, anlamsızlaştırılıyor, sözcükler yok ediliyor.

Eğitimli gençlik; sözde gösteri yıldızları ile sözde komedyenlerin piyasaya sürdükleri ne kadar yapay, yılışık imalât varsa günlük yaşamda kullanmayı marifet sayıyor!

Dikkat edecek olursanız bana hak vereceğinize inancım tam; eğitimsiz gençlik, yerel aksanlarıyla çok daha düzgün ve içten Türkçe konuşuyorlar.

Reklâm verenler de Türkçe'mize gereken önemi ve saygıyı göstermiyorlar. Reklâm spotları ve sloganlarıyla Türkçe'mizin katledilmesi için oluk gibi para akıttıklarının farkında değiller mi, yoksa oluk gibi para akıtarak kasten mi Türk dilini katlettirmeyi amaçlıyorlar? Türk diline bir düşmanlıkları mı var? Relâmcılarına Türkçe'ye gereken önem ve saygıyı göstermeleri gerektiğinin bir vatan borcu olduğunu neden hatırlatmıyorlar? RTÜK reklâmları Türkçe'nin korunması anlamında neden denetlemiyor?

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük