Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bir evde kitap, tablo ve piyano yoksa ne olur?

info@haberdukkani.com 12 Kasım 2014 Çarsamba

Gelişmemiş toplumlarda "kitap" en "sakıncalı" konular arasında baş köşeyi işgal eder.

Bizim gelişen, değişen ve dönüşen bir toplum olduğumuz söyleniyor. Kitap okumak, "boş zamanlar"ın değerlendirilmesinde akla gelir bizde ve tabi ki; bir de sakıncalı bir bireyi suçlayıp içeri tıkmak için ilk akla gelen manivela olur.

Evlerimizde gerekli gereksiz hertürlü acayipliği, kapımızın önünde otomobil bulundurmayı başarı ve zenginlik alameti sayarız da hiç kitap, tablo ve piyano bulundurmayız!

Kitap, tablo ve piyanosu olmayan evlerde kaynana zılgıtları ile kadın dırdırları hiç eksik olmaz. O evlerin aile reisleri işkencehane gardiyanlarını hiç aratmazlar.

O evlerden mafia özentisi bıçkın delikanlılar, "artiz" ya da "şarkıcı" olmak hevesiyle yolara düşen genç kızlar çıkar. Ve bir de Bonzai'ci çocuklar filizleniverirler..

Kitap, tablo ve piyano olmayan evlerden tesadüfen çıkan mühendis ve mimarlarımızın eserleridir kentlerimizin bugünkü hali..

Kitap, tablo ve piyanosu olmayan evlerde yetişen üniversite mezunlarımız; rüşvet, irtikap, yolsuzluk gibi suçlamalarla harmanlanmış yaşam öyküleriyle ünlenip sivrilirler.

Bilen bilir, bilmeyen hiç aldırmaz ama kitap, tablo ve piyanodan yoksun evlerde yetişen nice nesiller göçüp giderlerken arkalarında sadece "geri kalmış ülkeler" ile "yoksul ve ilkel halk yığınları" bırakırlar.

Nohut oda bakla sofa evlerimiz yüzme havuzlu oldu ama ne yazık ki; hiç birisinde ne piyano vardır ne de bir tablo.. Acaba neden? Oysa Uzakasya bozkırlarından Anadolu'ya ayak basalı uzunca bir zaman oldu.

Eğer uygarlık tılsımlarından yararlanmak geçiyorsa aklınızdan ve neden benim evimde bir kütüphane yok? diye, üzüntüye kapıldığınız oluyorsa eğer, 33. Uluslararası Kitap Fuarı sizi bekliyor. Tablo ve piyano mu? Onlar için, köşe başındaki piyangocuya koşun, bahtınızı güldürmek için sizi bekliyor olabilir!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük