Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bir kobay adı: Elvis Presley

info@haberdukkani.com 30 Ekim 2013 Çarsamba

20. yüzyıldan insanlığın tarih galerisinde yer alan portreler arasında çekimi yüksek bir isimdir: Elvis Presley, adı..21. yaşında "Rock'ın Roll Kralı" ilan edilen Elvis Presley'in ulaştığı milyon satışlardan sonra, müzik sektörünün "endüstri"ye dönüştüğü bir gerçektir. Onun dünya çapında büyük bir üne kavuştuğu 1956'da, gitar satışlarının da rekor kırdığı bir başka gerçektir.

John Lennon: "Elvis'ten önce hiçbir şey yoktu. Eğer Elvis olmasaydı, Beatles da olmazdı" der..

ABD'de Iowa, Missisipi, Georgetown ve Tennesse üniversitelerinde Presley'in toplum üzerindeki "etkileri" ders olarak okutulup araştırma konusu yapılıyor. Elvis üzerine yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin sayısı yüzleri geçmiş durumda..

Seksi dansları, hareketleri, giyimi, sahne performansı, yaşam biçimiyle aileler için "sakıncalı" gençler için ise adeta tapılacak bir "idol" olan Elvis, televizyon şovlarının da en büyük yıldızıydı. 1973'de "Aloha From Hawaii" adı verilen uydu aracılığıyla, 40 ülkeden naklen yayınlanan konser verdiğinde, 1,5 milyardan fazla insan onu hayranlıkla ve kendisinden geçerek izlemiştir. Bu o güne kadar müzik tarihinde gerçekleştirilen en büyük olaydı.

16 Ağustos, 1977'de "Graceland" adını verdiği evinin banyosunda nişanlısı Ginger Alden tarafından kendinden geçmiş yerde yatar vaziyette bulunmuş, derhal hastaneye kaldırılıp gerekli müdahaleler yapılmasına karşın, hayata döndürülememiştir.
Doktorların yaptığı resmi açıklamalar mı, geçiniz.. Yerküredeki macerası son bulduğunda henüz 42 yaşında olan Elvis Presley, hayranlarının gönlünde sonsuza değin yaşamaya devam edecek..

Onu dinleyen insanlar: "Sanki benim için söylüyor" demektedirler.


Jimmy Carter: "O tektir ve yeri doldurulamaz" demekte haksız değildir.

Elvis Presley'in yaşamındaki dönüm noktası 1958 yılında gerçekleşmişti; 11. yaş doğum günüde onun eline bir gitar tutuşturan, çok sevdiği annesi öldü ve askere alındı. Aynı yılın Eylül ayında askerlik görevinin geri kalanını tamamlaması için Almanya'ya gönderilen Elvis, burada soğuk kış koşullarında katıldığı manevralarda üstlerinin verdiği ve uyumalarını engelleyen haplarla tanıştı. Bu haplar Elvis'in çok hoşuna gitmişti. Ona enerji veriyor ve uyanık kalmasını sağlıyorlardı.

ABD istihbaratı, çok gizli bir proje kapsamında bu hapları "denekler" üzerinde kullanıyordu ve Elvis Presley, hiç bilmeden ABD istihbaratının en önemli "kobay"ı haline gelmişti.

Elvis Presley, hayatı boyunca gizemli etkilere sahip sentetik uyuşturucuları kullanmaya mahküm edilmişti. Ve bu nedenle de henüz 42 yaşındayken hayranlarını, dünya ölçeğindeki ününü istemeden terk edip gitmek zorunda kalmıştı bu dünyadan..


Günümüzde pekçok kişi sentetik uyuşturucular kullanıyor. Öyle ki; bunları küçük çocukların okulları önünde bile her çocuğun cebinde olabilecek, cep harçlığı fiyatına satıyorlar.

Hiç kuşkusuz ki, bunun çok önemli ve çok gizli bir nedeni olmalı. Biz nedenlerini bir yana bırakalım, kişiye verdiği zararlara bakmakla yetinelim. Her yaştaki insan üzerinde vazgeçilmez "bağımlılık" yapan bu hapları kullananları bekleyen yalnızca "felaket"tir.

Aklınızdan hiç çıkarmamanız gereken gerçek şudur: "Elvis Presley'i harcayan mekanizma hiç kuşkusuz sizin hayatınızı da harcar." Baksanıza Ülke liderlerini bile dinleyen ABD istihbaratı ne diyor: "Bizim işimiz bu."

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük