Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bireysel özgürlük, toplumsal barış ve Rock

info@haberdukkani.com 17 Ağustos 2023 Perşembe

1. Dünya Savaşı'nın ardından "yeni insan" tipi oluştu. Yeni insanlar, yaşlıların hiçbir şeyini beğenmiyorlar, tümden reddediyorlardı. Yeni insan, "otoriteye" karşıydı; bireysel özgürlük ve toplumsal barıştan yanaydı.

1. Dünya Savaşı'nın ardından Adolf Hitler, Josef Stalin ve Benito Mussolini, Dünya'yı ele geçirebilmek için "yeni ideolojilerini" zorla dayatıyorlardı: Faşizm, Nazizm ve Stalinizm. Birincisinin devamı olan 2.Dünya Savaşı patladı: Açlık, bunalım ve ölüm!

Savaşın iki galibi Sovyetler ve Amerika oldu.İnsanlar bireysel özgürlük ve toplumsal barış istiyorlardı ve Rock müzik tüm dünyayı sarmaladı. İnsanlar hertür otoriteden kurtulmak, kendi yazgılarıyla başbaşa kalmak istiyorlardı. Rock müzik, "yeni insan"ın sesi ve haykırışıydı. Bu sesi tüm dünya duydu.Bill Haley, Elvis Presley, Bob Dylan, Joan Baez ve Donovan... Rock müzik insanın tek başına özgürlüğünü savunduğu için kitlelere mal oldu.


21. yüzyılın da "Yeni İnsan"ları var. Yeni insanların talepleri de bireysel özgürlük ve toplumsal barış.. İtirazı olanlar varsa eğer, nafiledir; bilinsin isterim.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük