Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Bombalı demokrasi

info@haberdukkani.com 24 Mart 2011 Perşembe

Dünya değişti, buna bağlı olarak toplumların yapısı da değişimler sergiliyor.

Meydanlar, cadde ve sokaklar demokrasi isteyen eylemcilerle dolup taşıyor.

Güvenlik güçleriyle günlerce çatışmaya giren eylemciler, "demokrasi" istiyor. Bu uğurda yıkıyor, yağmalıyor ve can veriyor.

Dünya'nın neresinde bir eylem başlarsa, derhal internette "canlı" yayın başlıyor. Eylemciler tarafından dizüstü bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilen bu yayınlarda eylemin her anı, cep telefonlarıyla tespit edilmiş fotoğraf ve video görüntülerini Dünya kamuoyunun dikkat ve bilgisine sunuyor.

Internet'e "düşen" bu görüntüler ve eylemcilerin kaleme aldığı gelişmeler, derhal Dünya medyasının yazılı ve görsel yayınlarında gündemin ilk maddesini oluşturuyor.

Hiçbir gücün önüne geçemediği bu yayınlar giderek öyle bir noktaya geliyor ki; "protesto" edilen yönetici ya da lider birkaç gün içinde Dünya'nın en nefret edilen insanı haline geliyor, derhal yok edilmesi gereken zararlı bir canavar olarak damgalanıyor.

Bütün bunları başaran eylemciler, birer kahramana dönüşürken, liderler Dünya insanlığının avı oluveriyor. Artık kaçacak, sığınacak bir liman bile bulamaz hale gelen liderlerin aileleri dahi yaşam güvencesinden yoksun duruma düşüyor. Emrindeki güvenlik güçleri, lideri koruyamıyor. Ve derhal saf değiştirip eylemcilerin en büyük destekçisi olup çıkıyor.

Protesto eylemleri çok kısa sürede "sivil iteatsizlik" organizasyonuna dönüşüyor. Şaşkına dönen liderler, yiğitleşip tüm Dünya'ya meydan okumaya yönelince de olanlar oluyor; BM'de bir gecede alınan kararın ardında savaş aygıtının çarkları işlemeye başlıyor. Uçaklar havalanıyor, füzeler fırlatılıyor, gemiler yola koyuluyor..

Yeni Dünya Düzeni'nin efendileri; eylemcilerin, sivil iteatsizliğe soyunan halkın ülkesini bomba yağmuruna tutmaya başlıyor! Amaç; mazlum halkı demokrasiye kavuşturmak!

Liderlerinden hoşnut olmayan, sokaklara dökülen, polisine taş ve sopalarla saldıran, her tarafı ateşe verip yağmalayan halk kitleleri, global savaş aygınının başlarına yağdırdığı bombalar altında "demokrasi"yi beklemeye başlıyor ama sığınabildikleri bir çukurun içinde titreyerek...

Yeni Dünya Düzeni, genleriyle oynanmış demokrasiyi bomba yağmuru sonrasnda ikram ediyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük