Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Boşanmak hiç sorun değil!

info@haberdukkani.com 28 Temmuz 2012 Cumartesi

Geçmiş yüzyıllarda evli çiftlerin boşanmaları facia kapısının eşiği idi..

Kanlı, gözyaşlı dramatik örgülerle bezeli yitik yaşamlar galerisi, bugün geçmiş dönemlere ait insanlık halleri müzesinde sergileniyor.

21.yüzyıl'da evli çiftlerin boşanması sorun yumağı olmaktan çıktı. Birbirlerine aşık olduklarına inanan çiftler hiçbir sorunla karşılaşmadan hızla evleniyor.

Aynı hızla da boşanıyorlar.

Ve hayat devam ediyor.

Boşanmış çiftler kısa süre sonra, yanlarında yeni hayat arkadaşlarıyla bir eğlence mekanında karşılaştıklarında, birbirlerine gülümseyerek selamlaşıyor, şerefe kadeh kaldırıyor, hep birlikte eğleniyorlar.

Genç ve bekar anne olmak, yeni bir "izdivaç" yapabilmenin önünde "engel" teşkil edecek bir durum olmadığı gibi, "tercih" nedenleri arasında yer alıyor.

Olgun, yaşamın şifrelerini çözmüş, genç bir anne "sağlam" evliliğin "mihenk taşı"nı oluşturuyor.

Değişen değerler, "bekaret" masalının üzerinden silindir gibi gelip geçmişken, "cinsel tercihler" ve yepyeni "şehvet oyunları" sarmaladı toplumları.

Geçmiş yaşam modelleri ve geleneksel tabular giderek sisler ardında kaybolurken; ufukta beliren özgürlükler, insanlığın hayal sınırlarını zorlamaya başlayalı neredeyse yarım yüzyıl olacak.

Bu gelişmelere karşın; bütün toplumlarda, tecavüz, ırza geçme, taciz, ensest ve zorla alıkoyma suçlarında azalma görülemiyor. Tam tersine tırmanış var!

Gelişen özgürlüklerin sınırları hayalleri bile zorlamaya, tabular yok olmaya başlamışken, kadın/erkek ilişkileri neden rayına oturmuyor?

Neden erkekler doğru kadını, kadınlar doğru erkeği bulamıyor?

Yıllarca süren müşterek yaşam sonrasında evlenen çiftler, neden kısa bir süre sonra boşanıyorlar?

Boşanan her çift neden birbirlerinden "ölesiye/öldüresiye" nefret ediyorlar ve bu nefret duygusu mezara girene kadar neden hiç azalmıyor?

Çocuğunun/çocuklarının babasından nefret eden sayısız kadın ile çocuk/larının annesinden nefret eden nice baba yaşıyor aramızda..

İçinden cinayetler geçen nice aşk öyküleri, 21. yüzyıl'da da yazılmaya devam ediyor.

21. yüzyıl'da çok çabuk aşık oluyor ve çok çabuk boşanıyor çiftler.

Bazı aşklar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kaybolup giderken, geriye gazetelerin üçüncü sayfalara yansıyan tecavüz öyküleri kalıyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük