Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Cennet mekan Osmanlı'dan Allah razı olsun ki...

info@haberdukkani.com 08 Eylül 2014 Pazartesi

Cennet mekan Osmanlı'dan Allah razı olsun ki;

* Yüz yıl önce Tıp mekteplerinde otopsi günahtır, diye şeyhülislam fetvası vardır.

* Mühendis mekteplerinde toplama çıkarma yeter, çarpma bölmeye gerek yok, diyen başka bir şeyhülislam fetvası da vardır.

*Mühendis mekteplerinde bir üçgenin iç açılarının toplamını bilmeyen hocalar vardı.

* 1450'de, Gütenberg'in icat ettiği matbaayı ancak 300 yıl sonra bu topraklara getirebilen İbrahim Müteferrika bile bir Macar devşirmesidir, Matbaaya itiraz eden yobaz camiasının itiraz sebebi ''Matbaa mürekkebinde domuz yağı vardır''

* Yedi Sekiz Hasan Paşa (1831 - 1905) pezevengin okuması yazması yoktu Osmanlı ordusunda maraşelliğe yükseldi.

* Yüz yıl önce Osmanlı tüm dünya petrollerinin %30'unun üzerinde oturuyordu fakat bundan haberi yoktu.

* Biz birinci dünya savaşında şu an sahip olduğumuz toprakların dört katını kaybettik ''Almanlar yenildiği için biz de yenildik'' lafına ancak sizin gibi kerizler inanır.

* Paraların üzerine övünerek koyduğunuz haritanın sahibi Piri Reis'i yaşı 80 geçtiği halde kellesini kestirten, kendi öz oğlunu da boğdurmuş olan Kanuni gerçekten de Muhteşem'dir!

* Tarihte ilk uçan adam Hezarfen'i de padişah sürgüne göndermiş ve garibim Cezayir çöllerinde ölmüştür.

* Otuzaltı padişahın otuzbeş tanesinin karısı Türk ve Müslüman değildi ve hiç biri Hacca gitmedi, üstelik Yavuz Selim'den sonra hepsi halife olduğu halde...

* Üç yanı denizlerle çevrili Anadolu insanı Barbaros ve kardeşleri olmamış olsa deryalardan habersiz kalacaklardı. Bu yüzden Anadolu insanının büyük bir çoğunluğu bugün bile yüzme bilmez.

* Türkler'in Osmanlı Saray'ına girmeleri ve görev almaları görülmüş bir şey değildir.

* Osmanlı'ya onca toprak kazandıran Türkler'in Osmanlı toprağında bir karış toprak sahibi olabildiği görülmüş şey değildir. (Timur'un bahşettikleri hariç)

* Sokak kedisi bir tekir alışkanlık edindi her gün gelip penceremin kenarına uzanıyor boylu boyunca, öylesine kaygısız ve rahat.. Hiç aldırdığı yok bana, o kendi dünyasında ama ben seviniyorum bir ziyaretçim var diye.. Bazen hüsnü kuruntu da iyi gelir insan ruhuna..

Cennet mekan Osmanlı'dan Allah razı mıdır, bilinmez ama Allah Mustafa Kemal Atatürk'ten razı olsun, mekanı cennet olsun.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük