Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

CHP'nin geleceği Mustafa Sarıgül...

info@haberdukkani.com 05 Aralık 2011 Pazartesi

Yıllardır iktidara hazırlanan bir portre.. Türkiye'nin yediden yetmişe çok yakından tanıdığı bir isim: Mustafa Sarıgül...

Her sabah namazını bir başka camide kılan, her cenaze namazına katılan, her düğüne koşan, her esnafın kapısını çalan, her caddede, her sokakta, her mahallede görülen, sorumluluk alanı içinde kalan bölgede her vatandaşla birebir görüşen, tokalaşan Mustafa Sarıgül..

Hepsi bu kadar mı?

Hayır.

Türkiye'nin neresinde olursa olsun, yardıma muhtaç herkesin imdadına koşan, depremzedelere merhem olmaya çalışan yine Mustafa Sarıgül..

Hangi esnaf dükkan açsa, hani sivil toplum kuruluşu bir etkinlik düzenlese, hangi girişimci bir atılım yada yatırım yapacak olsa Mustafa Sarıgül'ü gülen çehresi ile orada görmek mümkün..

24 saatini en iyi değerlendiren, en iyi şekilde organize edebilen, yemeğinden, uykusuna ve giyimine kadar her attığı ya da atacağı adımı önceden planlayan ender siyasetçilerden birisidir..

Deniz Baykal'a karşı giriştiği mücadelede Genel Başkanlık koltuğunu az bir oyla kaybeden Mustafa Sarıgül, CHP'yi iktidara taşımaya "talip" olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Pekçok CHP'li de Sarıgül'ün sosyal demokratları iktidara taşıyabileceğine inanıyor.

Sarıgül'ün tahammül edemediği tek bir şey var: Belden aşağı" saldırılar. Bu konuda haksız olduğu da söylenemez. Sarıgül'ün bugüne değin rakiplerine "belden aşağı" saldırıda bulunduğu da hiç görülmedi.

Siyaset arenasında "centilmence" mücadeleyi prensip kabul eden sarıgül, başarısını buna borçlu olsa gerek.. Bugün Deniz Baykal yok ama, Sarıgül Türk siyasetinde hala büyük bir umut.

CHP muhalifleri dahi Sarıgül'ün CHP'nin başına geçecek güçte olduğuna inanıyorlar.

CHP Kemal Kılıçdaroğlu'nun  kaptanlığında AK Parti'ye karşı zafer kazanamadı. Etkili bir muhalefet yapabildiği de tartışma konusu halinde..

Mustafa Sarıgül, önümüzdeki süreçte CHP'nin "tek umudu" haline gelirse sürpriz olmayacak.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük