Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

CHP tek parça

info@haberdukkani.com 04 Kasım 2010 Perşembe

CHP Deniz Baykal'ın "kaset skandalı"nın ardından, kendi içindeki ateşle kaynama noktasına erişti ve ortaya yeni bir lider çıktı: Gandi Kemal!

Medya medya olalı böylesine keskin bir zeka ürünü sergilememişti; Gandi Kemal, aşağı, Gandi Kemal yukarı hergün yeni bir yorumla Kemal'e yapışan medya, rahmetli Bülent Ecevit'in kasketini Kılıçdaroğlu'nun başında görünce; çocuklar gibi sevindi, çılgına döndü ve her gün yeni bir manşetle cilalayıp yıldızını parlatmaya özen gösterdi..

Çünkü, referandum yakındı.

Referandum rüzgarı CHP yelkenlerini %42 oranında şişirince, medyanın namlı kalemşörleri Kılıçdaroğlu'na daha çok "umut" bağladı. Kılıçdaroğlu, bu işi kıvıracaktı. Ne de olsa onlara göre %42, %58'den daha büyüktü!

CHP kendi içinde sinsice yanmakta olan ateşin etkisiyle kaynama noktasına erişince , partinin yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "ilk taşı" fırlatıp atmaya karar verdi.

Gandi Kemal, bir gecede Gorbaç Kemal'e dönüştü!

Kılıçdaroğlu:
"Korku imparatorluğunu yıktık" deyiverdi.

Demek ki; CHP içinde "korku imparatorluğu" varmış.

Kılıçdaroğlu, "Korku İmparatorluğu" ile neyi kastediyordu? Bu sorunun yanıtı kuşkusuz ki, önümüzdeki günlerde çok daha net anlaşılır hale gelecektir.

Gandi Kemal adı tarihe karışırken ortaya çıkan Gorbaçov Kemal portresi, CHP'yi yeniden halkın partisi haline getirme amacında. Önümüzdeki süreçte çok daha radikal adımlar atılacak gibi görünüyor.

CHP içindeki sinsi ateşle kaynama noktasına erişince, medyanın namlı kalemşörleri CHP'yi 2'ye ve hatta 3'e bölüverdiler. Neredeyse "iflas masası"na oturtacaklardı. Ama olmadı: CHP bölünmedi. Tek parça olarak kalmayı başardı.

İhale takipçisi medya kalemşörleri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan çok umutlular. Şimdilik umutlarıyla okurlarını oyalıyorlarsa da ilk hüsrana uğrayacak olanlar kendileri olacak. Kılıçdaroğlu, onların Gandi Kemal'i olmadığını son bir hafta içinde kanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Gorbaçov mu?

Bana kalırsa ne Gandi ne de Gorbaçov. Kılıçdaroğlu, Dünya'nın değiştiğini algılıyor. CHP'nin de değişmesi gerektiğine yürekten inanıyor olmalı.

CHP henüz değişmiş değil. Ama her şey gibi o da değişecek. Doğada hiçbir şey durağan değildir. CHP değişmek zorunda çünkü Dünya böyle istiyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük