Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

CHP ve değişim arzusu

info@haberdukkani.com 24 Mayıs 2010 Pazartesi

CHP'lilerin değişim talepleri halkın umutlanma arzusundan kaynaklandı.

Cumhuriyetin temellerini atan CHP, akıp giden zamana ve 21. yüzyıla yenik düşerken, genel başkanlık koltuğunda oturan Deniz Baykal'ın kaset skandalıyla istifaya sürüklenmiş olması, kamu vicdanında buruk bir yara olarak kalacağa benziyor. Bu yara hep kanayacak. Tıpkı Adnan Menderes'in kamu vicdanında kapanmayan yarası gibi..

21. yüzyıl gerçeklerini algılayıp uyum sağlayaman CHP'nin muhalefetinden hoşnut olan iktidar partisinin lideri meydanlarda bu hoşnutluğunu defalarca dile getirmekte de bir sakınca görmemiştir.

CHP Cumhuriyet'in kurucu partisi olması nedeniyle halkın gözünde daima ülke geleceğinin siyasi garanti merkezi olarak algılanmıştır. CHP'nin iktidar ya da muhalefette oluşu pek o kadar önem ifade etmemiştir halk kitleleri için.. CHP'nin varlığı iktidarın yapabileceği yanlışları engelleyecek bir mekanizma olarak görülmüştür daima.

Su gibi akıp giden zamanın aynı hızda gerçekleşen değişimleri de beraberinde sürüklediğinden habersiz geniş halk kitleleri, çok geç farkına varabildi CHP'nin 21. yüzyılı ıskaladığını.

CHP'nin çağın gerisinde kaldığını çok geç farkedebilen halk kitleleri, içten içe bir bağlılığın yanısıra içten içe değişim arzusunu da yaşıyordu. CHP'den beklentiler, talepler ve dilekler fısıldanmaya başlamıştı ki; internete düşen skandal kaset görüntüleri CHP'yi temellerinden sarsıverdi. Elbetteki skandal kasetle yıkılıp dağılmayacak kadar sağlamdı CHP ve dağılıması, parçalanması, bölünmesi beklenilmemeliydi.

CHP kurultayı bir çırpıda vitrine Kemal Kılıçdaroğlu'nu çıkarıverdi. Şimdi herşey güllük gülistanlık gibi görünüyor.

Bekleyecek ve göreceğiz.

Geniş halk kitleleri ve CHP'ye gönül verenlerin yüreklerinin derinliklerinde "kuşkulu bir bekleyiş" olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz.

CHP'de bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmayabilir!

CHP'nin 21. yüzyıl gerçeklerini algılayabilen duruma gelmesini ve bu sayede de umutlanma arzusu içinde olanlar ise; bir kez daha düş kırıklığına uğrayabilirler.

Dandini dandini dasdana, Gandi de girmiş bostana...

Eeee yavrum eee..eee...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük