Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Cimriden Tanrı'ya sığınırım

info@haberdukkani.com 27 Mayıs 2012 Pazar

Geçtiğimiz günlerde zengin bir "cimri"yle karşılaştım, hayata bakışım  değişti..

Cimriliğin, nekesliğin ne bela bir hastalık olduğunu, bu hastalığa yakalanmış olanların ne kadar zavallı ve onursuz bir yaşam sürdürmek zorunda kaldıklarını çok daha iyi anladım.

Cimrilik hastalığına yakalanmış bir bahtsızın küçücük bir çıkar uğruna ne kadar küçülebildiğine de tanık oldum.

Cimrilik hastasının kendi yaşamını hiçe sayabildiği için, çıkarları uğruna cinayeti bile göze alabileceğinin farkına vardım.

Çocukluğumda anlatılan cimri hikayelerinin hafızamda bıraktığı izlerin aslında bir cimri portresini tanıyıp anlayabilmemiz için çok yetersiz kaldığını, cimriliğin tahammül edilmesi mümkün olmayan çok büyük bir zulüm olduğunu bu geçkince yaşımda tam olarak anlayabildiğim için de zekamdan kuşkuya kapıldım.

Cimrilik kişinin iğrenç bir çehreye sahip olmasına ve aynaya baktığında bu gerçeğin farkına varamamasına da neden olan korkunç bir hastalık ve sanırım tedavisi de yok..!

Sahip olduğu "maddi" değerlerin kölesi haline gelmiş bir cimriyle tanışınca halime binlerce kez şükredip, bu illetten ve bu illete yakalanmışlardan beni koruması için Allah'a sığındım.

Tanıştığım cimri sayesinde, paraya tapınan her cimrinin gizli bir faizci olduğunu, karşılaştığı her insanın sahip olduğu malı mülkü ele geçirebilmek için; hertürlü entrika ve desiseye başvurabildiği gerçeğini de öğrendim.

Cimrilik hastalarının çıkarları uğruna hertürlü "iftira" düzeneğini tilki kurnazlığıyla harekete geçirdiklerini, bunu huy edindiklerini ve "meziyet" kabul edip övündüklerini; karşısına çıkan kişileri de "enayi," "beceriksiz" ve "bilgisiz" kabul ettiklerini öğrendim.

Genç bir delikanlının cimri babasına;

"Malını mülkünü Kızılay'a bırak, arkandan belki bir dua eden olur. Bana bırakırsan ben, sana dua etmem" dediğini öğrendim. Ve insan olarak kahrolup utancımdan yerin dibine girdim.

İlkesiz, vicdansız, acımasız ve arsız cimrilerden Allah'a sığınırım. Siz, siz olun bir cimriyle karşılaştığınızda yolunuzu değiştirin.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük