Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Çözüm süreci mi, terör belası mı?

info@haberdukkani.com 06 Kasım 2014 Perşembe

Hükümet ısrarla "çözüm süreci" diyor, bazı çevreler de "inatla" çözümsüzlük'den dem vuruyor!

40 bin cana mal olan. Türkiye'nin enerjisini tüketen, prestij kaybettiren, ülkede sürekli bir "asimetrik savaş" hali yaratan terör belasının son bulmasını isteyen yok (mu?)

OHAL durumları, faili meçhuller, narko-dolar ekonomisi ve şehit haberleri terör bataklığında yetişen kan çiçekleri değil (mi?)

Türkiye'yi yıllardır huzura kavuşturamamış, toplumun ihtiyaç ve beklentilerine yanıt verememiş geçmiş dönem siyasetçileri günümüzde halktan "oy" alamıyor diye, çılgına dönenlerin dümenleri bozulmuş olsa gerek. Ne var bunda kızacak! Eski camlar bardak olduysa eğer, memnun olmak gerekmez mi?

Türkiye parçalanmaz. Türkiye yıkılmaz. Türkiye batmaz. Tam tersine her geçen gün daha da ileriye gider, gelişir, serpilir, kök salar ve büyür. Hiç endişeniz olmasın "ilkellik"ten de kurtulur. Nevar ki; Türtkiye'nin ilkellikten kurtuluşu akademik çevrelerin çabalarıyla değil, halkın çırpınış ve uyanışlarıyla gerçekleşiyor. Akademik çevreler hiç kusura bakmasınlar. Bu gerçeği kabullenmeleri zor olabilir ama İbrahim Tatlıses bir Türkiye gerçeği değil midir? Peki, ya Orhan Gencebay, mesleği öğretmenlik olan Hakkı Bulut'a ne dersiniz? Sosyolojik ve kültürel gerçekler listesi çok uzundur ama ben bu örneklerin yeterli olacağına inanıyorum.

Her ne kadar İstanbul'da bir semt adı olan Vefa yerinde duruyorsa da bizler asıl "vefa"yı sadece sözlüklerde bulabiliyoruz. Demem o ki; hani bizler, komşusu açken uyuyamayan kardeşlerdik! O halde neden birimiz terörist, bir diğerimiz maraba oluyoruz?

Çözüm Süreci'ne destek olmak, terörün nefes borusunu tıkamak demektir. Köstek olmaya gerek var mı? Çözüm Süreci fiyasko ile sonuçlanırsa eğer; yakılacak olan "kına"nın ne kişilere, ne topluma ne de ülkeye hiç bir yararı olmaz.

Ve bazı dönemler vardır ki; keyifsiz bir Sokrates olmaktansa, mutlu bir salak olmak çok daha iyi gelir karamsarlık karabasanlarına...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük