Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Demokrasi gelecek derken

info@haberdukkani.com 25 Ağustos 2010 Çarsamba

Türkiye Ankara'nın kravatlı oligarşik çetelerinden çok çekti. Sanırım buna itirazı olan çıkmaz!

Gazeteler, kitaplar, filmler yakıldı, heykeller ve romanlar imha edildi.

Nesiller fişlendi, kitleler birbirlerine kırdırıldı yıllarca.

Kara propaganda, zindan çürütmeleri, kör cehalet karanlığına mahküm edilen geniş halk kitleleri, yolsuz, susuz, okulsuz, gaz lambalı yaşamlar. Ve faili meçhul cinayetler zinciriyle sarmalanan toplum..

Kara lastik, lahana, bir kaç teneke buğday, kuru üzümlü ince belli bardaklarda çay keyfi! Aza kanaat, kula itaat, bahta yazı tura yaşamlar.

Sarı defter, kurşun kalem, yamalı çorap, büyükten küçüğe devrolan okul önlükleri ile başlayan ve kayıp giden nice hayatlar.

Ankara'nın kravatlı oligarşik çetelerinin siyah ve kocaman makam araçları, ışıldaklı polis sirenleri eşliğinde caddelerde dolaştı yıllar yılı da tozlu topraklı şoselere nedense girmedi hiç..

Bizim yeldirmeli yeni yetme kızlar hiç baloda dans edemeden, koltuklarının altında yamalı bir çeyiz bohçasıyla vardılar kocaya..

Yaşlı ebeler gaz lambasının kör ışığında doğurttu hamile kadıları. Dünya'ya gelen bebekler gaz tenekesine doldurulmuş, pompalı ocaklarda ılıştırılmış suyla yaptılar ilk banyolarını ciyak ciyak.. Bir avuç tuzlu suda kırklandılar!

Başı kabak, yalın ayak, kuru ekmeğe sürülmüş sana yağı yedirilen çocuklarımızın aklı gelişemedi, kavruk bedenli olup çıktılar..

Arabesk şarkılar jiletle kendisini doğrayan bir gençlik yarattı. Meğer daha da beteri varmış; şimdikiler tinerci!

Türkiye, kitap okumayı yasak zannederek yaşadı yıllar yılı.. Evler tek tek basılıp kitap arandı, kimin evinde kitap varsa işkence tezgahlarına sürüklendi.. Şimdikiler geçmiş nesilleri örnek aldığı için kitap okumuyor, dudak kıvırıp "boş iş" deyip geçiyor; hepsi dalgasında gençliğin.

Kimse düşüncelerini samimi olarak yazmıyor. Şimdi postmodern rüzgara göre yelken açıyor yazar geçinenler. Yolundalar, başka ne yapacaklardı yani..Tümü de kerkenez değilya, görüyorlardır Dünya halini..

Türkiye Ankara'nın  kravatlı oligarşik çetelerinden çok çekti. Şu günlerde demokrasi gelecek diye, havalara zıplayıp çılgınca alkış tutuyor meydanlara..

Demokrasi histerisine kapılan toplum sürükleniyor yine..

Demokrasi gelecek derken, rüzgarlar çok sert eseceğe benziyor, bu kış zor geçecek anlaşılan.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük