Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Denizlerimiz çöplük oldu

info@haberdukkani.com 25 Ekim 2019 Cuma

Türkiye denizlerini kaybediyor hem de gözgöre göre.. Türkiye'nin bütün kıyıları çöplük haline geldi, kimse oralı değil. Hani neredeyse denizlerdeki tüm canlıların nesli kuruyacak, kimsenin umurunda değil!

Balıkçılık sektörü elbette ki çok önemli, balıkçılarımızın korunması, kollanması ve destekleklenmesi gerekiyor. İyi de denizlerimizi balıkçılarımızdan kim koruyacak?

Adam Van Gölü'ndeki teknesini tıra yüklediği gibi Ege'de limanına getirmiş, suya indirmek istiyor! Neden?

Vanlı kardeşimiz nasılsa bir yerlerden duymuş ki, Ege'de "Deniz Patlıcanı" toplanıyor ve çok pahalıya satılarak çok para kazanılıyor..

Para hırsıyla gözü dönen vatandaş Van Gölü'ndeki teknesini tıra yüklediği gibi soluğu Ege'de almış! Denizci değil, dalgıç değil, deniz ürünleri ve balıkçılık hakkında hiç bilgisi yok. Ağırlık yapıp batması için beline taş ve ip bağlayıp dalacakmış denize.. Deniz Patlıcanı toplayacak, nefesi kesildiğinde ipe asılacak, teknedeki arkadaşı onu yukarıya çekecek. Ne yüzme de biliyor ne de vurgun yemenin ne demek olduğunu.. Deniz Patlıcanı toplamanın yaksak olması da onun için hiç önemli değilmiş! Yeterki Vanlı kardeşimiz para kazansın. Bu yolla servet sahibi olsun.

Şaka değil, işte size bir Türkiye gerçeği.

Denizlerimizde bilinçsiz ve kuralsız balıkçılık yapıldığı gerçeği "sır" değil; herkes Türkiye'de nasıl balıkçılık yapıldığını gayet iyi biliyor.

Önlem ve denetimden ne haber!

Denizlerimizin korunması için yürürlükteki yasaların yeterli olup olmadığı, uygulanan cezaların caydırıcı nitelik taşıyıp taşımadığı tartışmaya açık bir konu.. Peki denetim mekanizması yeterli mi? Mevzuatlar ve yasalar denetimden sorumlu olan kadroların işlerini kolaylaştırıcı nitelikte mi? Hepsi tartışmaya açık konular.

Yalnızca kıyı şeritlerimiz sanmayın denizlerimizin tümünde çöpler yüzüyor. İki kişilik yatak bile yüzüyor denizlerimizde.. Plastikler, ağlar, halatlar, çuvallar, her türlü plastik, aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyi denizlerimizde bulabilirsiniz. Öyle ki bir geri dönüşüm şirketi kurulsa da denizlerdeki çöpleri toplayıp değerlendirse çok kısa zamanda büyük servetler kazanabilir.

Durum o kadar vahim ki, ilk öğretimden başlamak üzere çocuklarımıza deniz kültürü eğitimini zorunlu dersler arasına koymak gerekiyor. Aksi halde deniz ve deniz canlıları hakkında bigi ve fikir sahibi olamayacağız ve bu felaketle yaşayıp gideceğiz.

Siyasetle yatıp kalkmaktan vaz geçelim de denizlerimize sahip çıkmamız gerektiğini akıl edebilelim. Bu konuya el atacak bir babayiğit yok mu?

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük