Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Derin Dünya'nın küçük devleti İsrail dikleniyor

info@haberdukkani.com 04 Eylül 2011 Pazar

Hiç tartışmasız bir gerçek var: "Ne kadar başarılı olursanız, o kadar çoğalır yalnızlığınız."

Başarının son istasyonudur yalnızlık.

Modern Ortaçağ'da yaşamın iki değişmezi var: Birincisi "para" ikincisi ise, "güvenlik"

Geçmiş zaman dilimlerinde Türkiye'de yaşayanlar "yoksunluk" içinde "parasız" bir hayat sürdürüyorlardı; ama asla "yalnız" ve "kahkaha"sız değillerdi. Günümüzde ise insanlar, hem yalnızlar hem de parasız!

İki yüz yıllık Rothschild ailesi, 19. yüzyıldan günümüze "para"nın efendisi.. Bu aile parayla olduğu kadar sanatla da yakından ilgilenmiş. Rothschildler'in çıkardığı hisse senetlerine pek çok sanatçı yatırım yapmıştı. Bu sanatçılardan birisi de Honore de Balzac... Toplam değeri 18 bin Frank tutan 158 hisse senedini taksitle ödeme koşuluyla satın almış olan Balzac, taksitlerden birini ödeyememiş, 25. Kasım. 1846 tarihinde Rothschild'e bir mektup yazarak taksit borcunu Şubat. 1847 tarihine ertelemesini rica etmiş ve mektubun altına şöyle imza atmıştı:
"Sizin en sadık hizmetkarınız Balzac"

Balzac'ı paranın efendisine diz çöktürten nezaketi mi, ihtiyaçları mı, yoksa ihtirasları mıydı? Tartışılır.

Globalleşen Dünya Düzenekleri içinde henüz ortaya çıkmamış kimbilir daha ne mektuplar yazılıyordur Rothschild ailesine.. Ve tabi ki, ne reveranslı imzalar çakılıyordur! WikiLeaks.org sitesini yayınlayan "hınzır" çocukların akıllarına böyle "havai fişekli konuları" araştırmak gelmiyor nedense.. Ne hayret verici bir durum!

Bir başka çok önemli konu da şu: "Bir erkeğin yaşı daima sevdiği kadının yaşındadır"

Servetlerin miktarına göre değişir erkeklerin sevdikleri kadınların yaşı. Servetlerin miktarı erkeklerin kaderlerini ve sevdikleri kadınların yaşlarını belirlemeye devam ediyor hala..

Gelelim Hanımefendilere.. Hanımlar sanki dünyaya bir daha gelebileceklermiş gibi, büyük bir tutkuyla sadık kaldıkları servet için harcıyorlar gençlik heyecanlarını.. Oysa o heyecanları ilerleyen yaşlarda yaşayabilme şansları hiç yok. Gençlik heyecanları bastırılıp servet uğruna yok varsayılınca, bütün bir yaşam zindan karanlığında tükenip gidiyor.

Servet peşinde koşan bir "avcı" olduklarına inanmış nice hanımefendi, erkekler arenasında "av" olduklarını hiç bilmeden tüketiyorlar gençliklerini..

Zengin olmak zor iş, hiç kolay değil. Sanatçı olmak çok daha zor. Hepimiz sıradan bir yaşamın ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyoruz.

20. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar Türkiye'de yetişmiş ne kadar anlı şanlı sanatçı var ise, bu sanatçıların hayatları boyunca kazandıkları paraları bir araya getirsek, ortaya tek bir tane bile Rothschild çıkmaz. Sanat ve sanatçının durumu kendiliğinden ortaya çıktığı gibi, Evrensel platformda neden Türk sanatçıların adlarının yıldız kümeleri oluşturamadığı da kendiliğinden çıkar ortaya.

Ama sizlerin de gözden kaçırmamanız gereken bir başka gerçek var: Siz anlayın çapınızın ne olduğunu. Bu gerçekleri hem de hiç dert etmediğinize göre..

Derin Dünya'nın "global" temsilcisi İsrail, Türkiye'nin yakın doğusunda "küçük" bir devlet olmasına rağmen, dikleniyor Türkiye'ye (!) Acaba sırtını Rothschild hanedanlığına dayamış olduğundan mıdır bu kabadayılık?

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük