Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Doğa kendisini yenileyene kadar

info@haberdukkani.com 05 Ocak 2016 Salı

Türkiye kentlerden başlayarak köylere varıncaya kadar betonlaştıkça kafataslarının içindeki beyinler de betonlaşmamış olsaydı eğer; giderek vandallaşan bir toplum olmak yerine uzay yarışında yerini almış olurdu. Malsef ki, olamadı.

Ulusal böbürlenme listesinde Nobel'den "ıskmarlama" ödül almış olanlar sıralamasında da sınıfta kalan Türkiye, bankaların borçlandırma kartlarıyla tutunmaya çalışıyor hayata...

Sanal almemin videolarını "apışık izleme" rekoru kıran gençlik, "viral" konulara takılırken, popolara dövme, kulaklara küpe yarışında..

Yerden yere vurulan "Yeşilçam sineması" nostaljik olmaktan çıkıp klasikleşirken, günümüz filmleri avanak ve avare dünyalar dışında hiç kimsenin göğsünü kabartabilecek kalite ve düzeyi yakalamayı başarabilmiş değil.

Sözü senet tacirler nesli son bulduğundan buyana ekonomi dünyası sağlam zeminde yükselebilmek yerine, kaygan zeminde düşen düşene bir altüst oluş komedisi durumunda..

Kutsal aile ocakları birer ikişer tarihe karıştıkça, aile albümlerinde yer alan fotoğraflar eskici dükkanlarında araştırmacı ve kolleksiyoncuların ilgisine terk edildi.

Yeni tanışanların birbirlerine sordukları ilk soru: "Ne iş yapıyorsun?" oluyor. Batılılar ise, "Hobiniz nedir?" diye sorarlar. Arada büyük fark olsa gerek ama sırrını kavrayabilmek için dünya insanı olmak gerekir. Batılıların hobileri, Doğuluların avareliği vardır.

Öğrencilerin uyuşturucu bataklığında kulaç attıkları Türkiye'de yetişkinler de antidepresanlarla normalleşmeye çalışıyorlar. Gençlikten başlayarak karşılaşılan sorunların üstesinden gelebilmenin akılcı yollarını keşfedememenin sonuçlarına katlanabilmek, uyutulma, ütülme, ezilme, itilip kakılma maceralarıyla harcanmış hayatlar, antidepresanlar limanına sığınıyorlar.

Dünya'nın gelişmiş ülkelerinin efendileri, çok yakın bir zamanda gezegenlerde birer ikişer ilk kolonilerin sahipleri olacaklar. Böylece  başka planetlerde başlayacak uygar yaşamlar. Giderek uygarlaştığı iddia edilen Dünya, ilkel yaşamları sürdürmeye mahküm oldukça da azaltılmış bir nüfusa "kontrollü" olarak terk edilecek uzuunca bir dönem.. Ne kadar uzunca bir süre diye soracak olursanız; cevap: doğa kendisini yenileyene kadar.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük