Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Domino, Dama, Tavla ve Satranç

info@haberdukkani.com 29 Mayıs 2011 Pazar

Matematiğin dizilim ve sonuçları ile geometrinin gizemleri Domino, Dama, Tavla ve Satranç oyunları kederli hayatı renklendirip zenginleştirirken tarih, kendine özgü gizemli labiretlerini oluşturuyor.

Hassan Sabbah, suikastçiliğin ve terörün temellerini atarken en yakın dostu Ömer Hayyam, Rubaileri ile insan aklıyla dalgasını geçiyordu!

Büyük Darius'tan geriye kalan su kanalları pekçok sırrı günümüze taşımakla kalmıyor, Büyük Pers İmparatorluğu düşlerini canlı tutarak İran halkına moral kaynağı olmaya devam ediyor.


İstanbul'da disiplinli bir papaz okulu: St. Joseph ve Manş Denizi kıyısında yükselen granit bir kayalığın tepesine kurulmuş bir başka okul: Saint Michel..

İstanbul'daki son derece disiplinli papaz okulundan mezun birkaç isim: Erol SİMAVİ, ünlü SİPA basın ajansının sahibi Gökşin SİPAHİOĞLU ve magazin sayfalarında başında şapkasıyla sıkça boy gösteren Rahmi KOÇ'un da yakın dostu Ertekin DİNÇAY..


Manş Denizi kıyısında 8. yüzyılda yapımına başlanan, 14 yüzyılda yapımı tamamlanan, su seviyesinden epeyce yüksekte bir kayalığa inşa edilen Saint Michel Manastırı'nı Tanrı'nın Baş Meleği Mikail'in altın heykeli süslüyor. Bunun nedeni adını Mikail'den almış olması. Güçsüzlerin koruyucusu Mikail'e adanan bu manastır okulundan mezun olanların adları bir sır olmasa gerek. Fakat bu satırları yazan bilmiyor. Normandiya sahilinin gel/git akıntılarının koruyup gizemli kıldığı granit bir kayalığın üzerine inşa edilen Saint Michel yani Mikail Manastır okulunun disiplinli papazlarıyla Marmara Denizi'nin koruduğu İstanbul'daki Saint Joseph okulunun disiplinli papazları aynı kültürü kuşaklardan kuşaklara taşımaya devam ediyorlar.

Büyük Darius'un düşleri tümüyle gerçekleşmiş miydi; bilinmiyor ama Büyük Pers İmparatorluğu hayalleri günümüz İran'ında hala yaşıyor, varlığını koruyor.


Aynı coğrafyada yeşeren tarihin en karanlık sayfalarında yer alan İbn-i Meymun'un öğrencileri Ömer Hayyam'ın Rubaileri ile Hassan Sabbah'ın icadı terör hala çok canlı.

Günümüz Pakistan'ında Şisti tarikatı insanları etkisi altında tutmaya devam ediyor. Afrika'da Rufai tarikat geleneği varlığını koruyor. Negatifi emip yok eden, -suçlama yolu anlamında- Melamilik, pekçok insanı kendisine bağlamı sürdürüyor.

Bilgi ve oluşturduğu çeşitli felsefi inanç yolları gelenekçi akımlar biz insan soyunun sığınakları olmaya devam ederek varlıklarını koruyabiliyorlar. Kültürel varlıkların inanç, görüş, düşünce, söylem, sembol ve ritüelleri önce bireyi sonra cemaatleri ve giderek tüm insanlığı sarmalıyor.

Ünlü yazar Victor Hugo, Saint Michel Manastırı için: Kumlarda Keops ne ise okyanusta Saint Michel odur" diyor. İstabul'daki Saint Joseph için kimler ne söylüyor; bilmiyoruz ya da bilenler biliyor da bizler hala öğrenebilmiş değiliz.

Türkiye 81 vilayet. Oysa aynı topraklar üzerinde 115 antik kent bulunuyor ama bilenimiz yok! İki bin yıl önce aynı topraklar üzerinde 197 tiyatro bulunuyordu. Bugün tiyatroyu götüremediğimiz yerlere dikilmiş heykelleri yıkıyoruz "Ucube" olduğu gerekçesiyle! Hazır tiyatrodan söz etmişken; 20 bin kişilik antik tiyatroda sahnedeki replikleri izleyiciler nasıl duyuyorlardı? Cevap çok basit: Tiyatroların orta kademesine yerleştirilen bronz küpler sayesinde sesler tiyatroların tepelerine kadar ulaşabiliyordu.

Ve İnsanlık tarihinin ilk ve en mükemmel demokratik parlamentosu PATARA'da idi. Patara'daki Likya Birliği Parlamentosu günümüzden 2300 yıl öncesine ulaşıyordu. İşte bu yönetim biçimi Patara'dan Amerika'ya ulaştı! ABD Likya Birliği sistemi ve yasalarıya kurulmuş ve devlet olmuştur. Her yıl pekçok Amerikalı Patara'ya işte bu nedenle gelmektedir. Tarlamızdaki BİLGİyi yerinde incelemeye gelen turistleri denize girmeye gelen şaşkınlar olarak görmeye devam edecek miyiz?


M.Ö. 5 yüzyılda Büyük Darius'un, Pers İmparatorluk yıldızı parıldarken, aynı yüzyılda Hindistan'da Siddharta Gautama yani "aydınlanmış / inisiye edilmiş" kişi anlamına gelen BUDA parıldıyordu. Büyük Darius'un komşusu da Büyük Buda idi!

Buda: "Öldürme, verilmeyeni alma, yalan söyleme, içki içme ve beline hakim ol" diye beş yasasını açıklıyordu. Büyük Darius, ondan aldığı ilham ve bilgi ile Pers İmparatorluğu'nu kuruyordu. Daha sonra ise; ZERDUŞ aynı beş yasayı tekrarlayacaktı İran'da!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük