Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Dönüşüm!

info@haberdukkani.com 19 Mayıs 2020 Salı

21. yüzyılın bir başka dünyanın başlangıcı olacağını, dünya sisteminin tümden dönüşeceği, dönüştürüleceğinin anlaşılması ve kabullenilerek uyum sağlanması insanlık için biraz zaman alacak..

Hiç kuşkusuz ki, dönüşüm gerçeği geniş kitleler tarafından özellikle genç olmayan kuşaklar tarafından ham hayal zannedilecek.

Teknolojinin gücü kapitalist sistemin  çökmesini sağlarken, aynı oranda emperyalizmin gücüne güç katmaya devam ediyor.

Özgürlük normlarının alanı daralırken, devletler yanlızlaşmaktan kurtulabilmek için kaçınılmaz bir gereklilik olarak "güçlenme"ye yönelecekler, demokrasinin işleyişi ve içeriği değişecek, güçlü liderlerin isimleri devletlerin isimlerinin önüne geçecek, güçlü lideri olan halklar kendilerini daha güvende hissedecekler.

Artık hiç kimse Rusya'nın, ABD'nin ne yaptığından söz etmiyor; Putin ile Trump'un ne yaptığı, ne söylediği konuşuluyor.

Özetle hayatımızı liderler tanzim edecek, liderler nasıl uygun görüyorlarsa öyle yaşayacağız, ilginç olanı ise ancak o zaman kendimizi güvende hissedebileceğiz. Aksi halde paniğe kapılacak, yarınlarımızdan endişe duyacağız.

Şair Nazım Hikmet diyordu ki;
"Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda.
Ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında"

Siz farkında olmasanız da kaçınılmaz "dönüşüm" gerçekleşti; Kovid-19 sadece bir bahane...

Devletler ne nükleer savaş ne de biyolojık savaş yapmazlar. Uykularınız kaçmasın.

Farkında olmanız, düşünmeniz ve uyum sağlamanız gereken: "Dönüşüm"dür. Eğer şok yaşıyorsanız, size bu şoku yaşatan tek şey "dönüşüm"dür.

Sosyal medyada kendinizi "özgür" zannediyorsunuz ama gerçekte sizi bir şeye ekliyorlar, oysa ki, bu sizin için son derece sakıncalı bir durumdur. Sizin aklınızı ve fikrinizi esir alıyorlar. Bu durum dönüşüm sürecinin sadece küçük bir şakasından ibaret, gerisini hiç düşünmeyin uykularınız kaçar, paranoyak olursunuz.

Berlin Duvarı yıkıldı ama bugün 80 devlet sınırlarına duvarlar örüyor. İşte bu da dönüşüm sürecinin bir gereği...

Dönüşüm sürecinin bir başka gerçeği, siz bu satırları okurken dünyanın gözlerden uzak yerlerinde hiç uykusu gelmeyen, hiç acıkmayan robot askerlerin seri üretimleri gerçekleşiyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük