Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Dünya'nın değiştiği anlar vardır

info@haberdukkani.com 17 Nisan 2016 Pazar

Dünya'nın değiştiği anları yaşarken farkedebilen kaç insan vardır acaba?

Dünya'nın değişim hızını kavrayamadan göçüp gidenlerin sayısını hesaplamak zor bir iş. Dünya'nın değiştiği anları algılayabilen insan sayısını belirlemek de bir o kadar güç olsa gerek.

Dünya'nın değiştiği anları tarihçiler kayda geçirse de o anları belirleyecek olan sadece gelecek kuşakların araştırmacıları olabiliyor.

Bir örnek verecek olursak geçtiğimiz aylarda Lüksemburg asteroid madenciliğine başlayacağını açıkladı.

Ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı "gezegenler arası mal bulanındır" anlamına gelen bir yasayı imzaladı.

İşte size Dünya'nın değiştiği ve birbirlerini tamamlayan iki ayrı an...

İstatistiklere göre; Alzheimer hastalığına yakalananların sayısı önümüzdeki 40 yıl içerisinde üçte bir oranında artış gösterecek.

İşte size Dünya'yı değiştirek bir an daha: Alzehimer'a çare bulunduğu an, Dünya'yı değiştirecek olan anlardan sadece birisi olacak.

Washington Üniversitesi ve Microsoft'tan araştırmacılar, DNA molekülleri içine bir kedi fotoğrafı ile bir kaç fotoğraf ve video kaydetmeyi başardı. Bu gelişme sayesinde normalde bugünün dünyasında devasa bir siloyu dolduracak kadar yer kaplayan dijital bilgi, küp şeker boyutunda depolanabilecek.

Dünya'nın değiştiği anlardan çoğu insanın hiç haberi olmaz. Tıpkı Dünya değiştireceği anın gelip çattığının farkına varamadığı gibi...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük