Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Dünyalılar ve olaylar

info@haberdukkani.com 20 Şubat 2015 Cuma

ABD'de Marshall Yardımından Türkiye'ye 61 milyon 700 bin dolar ayrıldığında tarihler 1949 yılını gösteriyordu. Aynı yılda ilk otomatik vitesli otomobil de satışa sunuluyordu.

Ve Türkiye'de Celal Bayar, laikliğin  Demokrat Parti programında olduğunu ve Cumhuriyetin teminatı olduğunu açıklıyordu.

1949 yılında Yunus Emre'nin kemikleri yeni mezarına taşınıyor, Türk Kadınlar Birliği kuruluyordu. Danimarka NATO'ya üye olmayı kabul ediyor, Amerikalı yazar Artur Miller "Satıcının Ölümü" adlı eseriyle Pulit-zer Ödülüne layık görülüyor, Alman besteci Richard Strauss 85 yaşında yaşama veda ediyordu.

1949 yılında beklenmedik daha pek çok şey gerçekleşiyor; Yugoslav Devlet Başkanı Mareşal Tito, Sovyetler Birliği'nin ülkesine uyguladığı blokajla başa çıkabilmek için ABD'den borç para istiyordu.

Takvim yaprakları hızla sararıp toza dönüşüp savrulurken zamanı 1956 yılına taşıdığında ise, Senatör John F. Kennedy, Demokratların başkan yardımcısı olabilmek için kampanya düzenliyordu. Türkiye'de Kasım Gülek hapse mahküm olurken, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kabul ediliyor, muhalefet meclisi terk ediyordu.

25 Temmuz 2008'de Türkiye'de adı bende saklı bir savcı benim dünyaya gelmemden 13 yıl önce ölen Nikola Tesla ile görüştüğüme iddianamesinde yer veriyor, mahkeme de bu iddianameyi kabul edip dava açıyordu! Kimbilir o tarihte dünyada neler oluyordu?

2015 yılında dünyada ve Türkiye de neler olduğunu bilenler olduğu gibi bilmeyenler de var.

Yüzyıl sonra dünyada neler olacağını bilenler olduğu gibi bilmeyenler de var.

500 yıl sonra dünyada neler olacağını ileri süren kahinler el üstünde tutulup kehanetleri de devlet sırları gibi sımsıkı korunuyor.

Şu bir gerçek ki; Mezopotamya insanı ne geçmiş dönemlerde neler olup bittiğine ne de gelecek yüzyıllar da neler olup biteceğine ilgi duymuyor. Bu geçmiş dönemlerde de böyle olduğu içindir ki; adı hep "Şark" kalmakta, insanlarının yazgısı hiç değişmemektedir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük