Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Dünyanın mihveri

info@haberdukkani.com 10 Şubat 2014 Pazartesi

BAŞARININ ÖLÇÜSÜ
PARA, GÜÇ VE ÜN MÜ?


Yeni Yüzyılda başarının ölçüsü; para, güç ve ün mü? Yoksa ortaya çıkartılan ürün ve emek mi? 1948 tarihinde Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanı "Dünyanın Mihveri Kadın mı, Para mı?" herkesin okuması gereken, okuyanların hatırlaması gereken bir yapıt değil mi?

Tarihi milat öncesine dayanan İnsanlığın kurduğu en eski dünya kentlerinden birisi olan İstanbul'da başarının ölçüsü para oldu. Paranın başarının tek ölçü birimi olduğu İstanbul'dan tüm Türkiye'ye dalga dalga yayılan 21. Yüzyıl hastalığı, tüm toplumu çökme noktasına getirdi.

Birilerinin çıkıp başarının ölçüsünün para olmadığını, para denilen şeyin salt "değişim aracı" olduğunu uzun uzadıya anlatması ve topluma yeniden öğretmesi gerekiyor. Aksi halde, kendimizi satmaya devam edeceğiz.

Para kazanmanın en kestirme yolu şöhretten yani ünlü olmaktan geçtiğini sananlar, Ankara'ya koşup en olmadık yerde seksi iç çamaşırlarını sergiliyor. Birkaç saniyede ünleniyor, ama ne çare ki; bu ün kişiye para kazandırmaya yetmiyor!

Biraz daha ciddi düşünebilenler, postu sendika veya siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerine seriyorlar. Fakat, bu da istikrarlı para kazanma yolu olmaktan çıktı. Bu yöntemle para kazanmaya soyunanları zaman zaman televizyon ekranlarında gündeme gelen polis operasyonlarında elleri kelepçeli, yüzlerini kapatmaya çalışırken görüyoruz. Birilerinin maşası olmanın bir bedeli olduğunu sanık sandalyelerine oturdukları zaman anlamış oluyorlar.

Peki o halde, başarının ölçüsü nedir?

Başarının ölçüsü; bireyin emeği ile ortaya çıkarttığı yararlı ve kaliteli üretim ile doğru orantılı olarak gelişme gösterir. Bu kolay ve basit formülü uygulayabilen her insan, başarılıdır. Hiç kimse O, insanın önünü kesemez.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük