Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Dünyayı değiştirmek

info@haberdukkani.com 09 Temmuz 2014 Çarsamba

İnsanların bir bölümü dünyayı "anlamaya" çalışırlarken, diğer bir bölümü de "değiştirmeye" çalışıyorlar.

Değiştirmeye çalışanlar ile anlamaya çalışanlar arasında "uyum" olduğu söylenemez. Sevmiyorlar birbirlerini!..

Nöralmühendisler, insan beynini anlamaya ve "değiştirmeye" uğraşıyorlar. İlahi yaratıcının yarattığı insan beyni henüz kendi işleyişini anlayamamışken, "düşünen yapay beyin" üretebilmek için çaba harcıyorlar.

İnsan ürünü düşünen yapay beyin, duygulardan yoksun olacak. Duyguları olmayan beyinler, bizler için nasıl bir dünya yaratacak?

Çok yakın bir gelecekte sağlık sorunlarıyla karşılaştığımızda canımızı doktorlara değil; "yapay zekalı makinelere" teslim edeceğiz. Doktorlar ve cerrahlar işsiz mi kalacaklar? Hayır... Doktorlar, "teknisyen"e dönüşecekler, yapay zekaların verdiği komutlar doğrultusunda teknolojik cihazların operatörleri olacaklar.

Yüreği merhamet dolu insan beyni savaşlar, katliamlar ve cinayetlerle örgülü bir tarih yarattı. Merhamet, sevgi ve diğer bütün duygulardan yoksun yapay zeka nasıl bir tarih yazılmasına neden olacak?

Bilim insanları, yapay zeka ile daha iyi ve daha güzel bir dünya yaratılacağı görüşünde birleşiyorlar.

Yakın bir gelecekte duyguları ve zaafları olan siyasetçilere değil; insana özgü duygulardan yoksun, zeki makinalara teslim edeceğiz yaşamlarımızı...

Ve dünya değişecek.

Kaçınılmaz olarak düşünce yapımızda...İlahi yaratıcımız bizlerden umudunu kesmiş olabilir mi? Eğer umudunu kestiyse eğer, bizleri yerküreyi yönetecek olan bir yapay zekanın ellerine teslim edecek demektir ki; merhameti, esirgemesi ve bağışlaması bol olan Allah'a asıl şimdi yalvarma zamanı geldi demektir.

Çünkü, duygulardan yoksun, yapay zekalı, makinelerde biz fanilere karşı ne en küçük bir merhamet kırıntısı olacak ne de esirgeyip bağışlaması..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük