Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Düşlerle satranç oynamak eğlencelidir

info@haberdukkani.com 07 Ocak 2016 Perşembe

Isının eksi 75 dereceye kadar düştüğü Antartika'da hareket halindeki buz kütlesinin içinde denize dalan bir dalgıç olmak ister miyiniz?

Uykudaki bir yanardağın volkan ağzında durup gözlerinizin önüne serilen erimiş lavlardan oluşan cehennemi izlemek ister miydiniz?

Bir gemiyle uzayın sonsuzluğunda bilinmeze yolculuk yapmak ister miydiniz?

Kuzey Kutbunda köpeklerin çektiği bir kızağa kurulup buzlar üzerinde hızla yolculuk yaparken, Eskimolara el sallamak iste miydiniz?

Kızgın çöl kumları üzerinde susuzluktan ölmek üzereyken, birden bire bir su kuyusuyla karşılaşmış olsaydınız, serap mı yoksa gerçek mi, olduğuna bir bakışta karar verebilir miydiniz? Yoksa yanılır mıydınız?

Müthiş bir hızla yere çakılmak üzere olan bir jetin kokpitinde olmuş olsaydınız eğer, o anda en çok neyi isterdiniz?

Nükleer bir denizaltının içinde denizin karanlık sularında yolculuk yaparken, reaktörde onarımı ve konrolü mümkün olmayan ölümcül bir arıza meydana geldiği anda acaba aklınızdan neler geçer, gözlerinizin önünde neler canlanırdı; kendi hayatınız mı yoksa, çocuklarınız, eşiniz ya da anne ve babanız veya sevgiliniz mi? Kim gelirdi aklınıza? Gerçek hayatınızda böyle bir felaket bulunmadığına göre, facia anında gözlerinizin önünde canlanacağından emin olduğunuz insanlara acaba nasıl davranıyorsunuz? Tavsiye ederim bir düşünün, çok yararını göreceksiniz.

Açılmış bir mezara sevdiğiniz kişiyi toprağa teslim ederken, neler hissedeceğinizi, aklınızdan neler gelip geçeceğini ve o andan sonra nasıl bir değişim yaşayacağınızı bilmiyorsanız eğer; henüz yaşamın gerçek acılarıyla yüzleşmemizsiniz demektir. Yaşamın gerçek acılarıyla yüzleşmemiş olan kişi ne insanın ne yaşamın ne de zamanın değerini bilemez. Ham bir ayva tadındadır henüz ama kendisi bu gerçeği bilmez anlatacak olana da güler geçer.

Varlıklı bir yaşam sürdürürken müflis bir tacir oluverseniz, size selam verecek bir dost bulabileceğinize gerçekte de inanıyor musunuz? Eğer inanıyorsanız, şimdiden kendinizi alıştırın ve hazırlıklı olan çünkü, günün birinde gerçekten de müflis olacaksınız demektir.

Facebook'ta binlerce takipçiniz var ve paylaşımlarınızı gülücüklerle onaylıyorlar mı? Ne mutlu size, iyi eğlenceler.  Bütün zamanınızı ayırdığınız, attığınız her adımda fotoğraflarla ölümsüzleştirdiğiniz anlarınızı paylaştığınız Facebook takipçileriniz cenaze namazınıza katılacaklar mı, tabutunuzu kim taşıyacak? O an gelip çattığında tabutunuzu taşıyacağına inandığınız kişilere ne kadar zaman ayırdığınızı düşünmenizde yarar var.

Antartika'nın penguenleri, fokları ve balinaları henüz çok mutlu bir yaşam sürdürüyorlar. Doğanın son kalesinde o kadar az insan var ki..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük