Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Edebiyat ve bilimi terk edip siyasete soyunmak!

info@haberdukkani.com 24 Mayıs 2016 Salı

Düşünce ve kalem işçileri, sanat dünyasının sınırlarını genişletmek yerine işi gücü bırakıp kolları sıvamış siyasete soyunmuşlar! Akademisyenler için de durum pek parklı değil. Doğrusu çok şaşırtıcı bir durum.

Rönesans'a damgasını vuran, ev hapsinde yaşama veda eden Galileo,  "Dünya dönüyor" derken, siyaseti hedef almamış, bilimsel bir gerçeği açıklamış, tam tersine kilise bilim dünyasının işine burnunu sokmuştu. Bizim akademisyenlerimiz ve kalem işçilerimiz ise, "siyaset yapmayı" iş edinmiş görünüyorlar. Amaçları siyaset yapmak olmamış olsa bile, toplumda yarattıkları algı bu doğrultuda..

Bu durum toplumda kafa karışıklıklarına, akıl tutulmalarına ve rahatsızlığa yol açmakla kalmıyor; sanat ve sanatçıya karşı da saygı ve sevgi törpüleniyor. Okurlar edebiyattan soğuyor, kopuyor; okumayan bir toplumun daha da karanlığa sürüklenmesine yol açabilecek çok vahim ve çok ciddi bir durum.

Akademisyen ve sanat dünyasının kendi alanlarında yeri doldurulamaz değerlerinin kendilerini ve zamanlarını boş işler"le ziyan ediyor oluşları da ayrıca şaşılaşı bir başka tabloyu gözler önüne seriyor.

Ölümsüzlüğe imza koymaya talip olanların, siyaset bataklığına adım atmaları kadar yanlış bir başka şey ne olabilir ki..

İçinde yaşadığı topluma ışık olmanın yolu bilim ve sanattan geçer; gerçeğini eltersi ederek, çıkar elde etmek, gündemde kalabilmek, yandaşlarca pohpohlanmak veya ego tatmini için ya da bir başka nedenle siyasetin kısır, kör döğüşünde şövalyelik taslamak, sanata ve bilime ihanet değil de nedir?

Bilim insanları ve sanatçılar siyaset arenasında görünebilmek için neden bunça çırpınış sergiliyorlar acaba? Üstelikte siyasetin ne getireceğin, neleri götüreceğinin hiç belli olmadığı bir toplumda!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük