Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Eğer gerçekler sizi umutsuzluğa sürüklüyorsa...

info@haberdukkani.com 10 Temmuz 2014 Perşembe

Günümüz okurları, "kişisel gelişim" ile "zengin olmanın yolları" başlıklı kitapları okuyarak formatlıyorlar beyinlerini (!)

Modern dünyanın okurları da tıpkı kendilerinden önceki kuşaklarda görüldüğü gibi fal, burç ve astroloji labirentlerinde gezinmekten hoşlanıyorlar.

Yaşamın katı gerçekleri ile deneyimlerin imbiklerinden süzülmüş evrensel prensipler 21. yüzyıl insanlarına can sıkıcı geliyor.

Bilim insanları uzmanlık alanlarının dışına, yaşam atmosferine adım atacak olsalar, sudan çıkmış balıklara dönüyor, hoş sohbet konusu bulmakta dahi zorlanıp somurtkanlaşıyor, uyumsuzlaşıyorlar. Öyle ki, en yakınlarıyla bile iletişim kurmakta güçlük çekiyorlar.

Bilim dünyasının parıltılı yıldızlarının yaşam öyküleri mercek altına alındığında görülür ki; ne tatlı bir aşk kaçamağı yaşayabilmişlerdir ne de aileleriyle huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürebilmişlerdir.

Biz fanilerin yerküredeki maceraları gerçeklere değil, hayallere odaklıdır. Her faninin kendine özgü düşleri, inançları, özlemleri, inadım inatları ve pişmanlıkları vardır ki; bunların çetelesini tutabilmek olanaksızdır.

Taş tablerlerden başlayan ilk yazılı kaynaklardan tutunuz da kütüphanelerden internet ortamına kadar uzanan onca yazılı birikim, taze kuşakların beyinlerini aydınlatmaya, felaketlerden korunmalarına enerji ve zaman kaybetmelerinin önüne geçilebilmesine çare olamıyor.

Taze kuşaklar tarafından köhne ve can sıkıcı görülen gerçekler, kimin ne işine yarayacak belli olabilmiş değil (!)

Gerçekler sizi umuda değil de umutsuzluğa sürüklüyorsa eğer; çok pahalıya patlayacak büyük bir yanlış yapıyorsunuz demektir.


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük