Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Egolarımız fena halde canımızı yakacak

info@haberdukkani.com 10 Ağustos 2014 Pazar

Ne oldu da birden bire bazı coğrafyalar kan gölüne döndü..

Bazı coğrafyalarda "vahşet" giderek tırmanırken, siyasi anlayış teolojiyle harmanlanmış söylemlerle dediğim dedik, düdüğüm düdük stratejisiyle hükümranlık arayışında boy gösteriyor..

Ne oldu da her şey birden bire tepetakla oldu?

Yakın Doğu pazarlarına her türlü marka girmişken, insan doğası neden gelişim göstermek yerine ilkelleşip vahşileşiverdi?

Hani herkes "dünya vatandaşı" olacaktı? Din, dil, kültür, ırk ve milliyetçilik son bulacak, dünya insanlığı birbiriyle kucaklaşacaktı hani? Barış, refah ve kardeşlik türkülerinin yerini neden yürek paralayan feryatlar aldı?

Hani çocuklar şeker de yiyebilecekti? Kör kurşunlarda can veriyor bebekler!

Türkiye'nin her yanında beton yapılar yükseliyor, hastaneler, yollar, alış veriş merkezleri, spor kompleksleri yapılıyor. İnsanlar kredi kartlarının asgari taksidini bile ödeyemediklerinden kapılarına icra memurları ile polisler dayanıyor! Çünkü hem ekonomi bilmiyor hem de ego rüzgarlarıyla sürükleniyoruz.

Türkiye gözle görülür değişim gösterirken, neden insan kalitesi giderek düşüşte kimse merak etmiyor bile..

Bir kutuplaşma modasıdır ki, almış başını gidiyor. Herkes herkesle düşmanlaşabilme yarışına soyunmuş durumda.. Herkes kendi bakış açısında gruplaşıp birbirlerini "gaza getirip" dururken, "evrensel normlar"dan ne haber? İşte işin püf noktası: bu sorunun yanıtı yok! Malesef sınıfta çakıyoruz.

Evrensel anlamda laiklik, hukuk, bilim, teknoloji ve sosyal yaşam kültürü diyecek olursanız eğer; yandı gülüm keten helva.. Onuncu köyden bile kovulursunuz. Bununla da yetinmeyip üstelik bir de rahmetli olduğuna bile aldırmadan annenize mektup postalarlar.

21. yüzyılda yaşadığını zannedenler çok bi'fena halde yanılıyorlar. Hiçbirimiz 21. yüzyılı yaşamıyoruz. Hepimiz "Modern Ortaçağ" karanlığını yaşıyoruz. Onun için de her yeni bir günle birlikte kendimize yepyeni düşmanlar bulup didişmeyi ya çağ atlamak sanıyor ya da statü kazandığımıza inanıyoruz. Ve elbette ki, kendi kendimize fena halde kazık atıyoruz.

Egolarımız fena halde canımızı yakacak haberiniz olsun isterim.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük