Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

En çok çalışan

info@haberdukkani.com 15 Eylül 2010 Çarsamba

Sabahın kör karanlığında yola koyulup akşamın alaca karanlığına kadar ırgat gibi çalışıyor musunuz?

İşyerinizde en çok siz mi çalışıyorsunuz?

Çalışkan mısınız?

Çevrenizi sarmalayan tanıdıklarınız sizin çalışkan birisi olduğunuzda hem fikirler mi?

Aileniz sizin çok çalıştığınızı, dinlenmeniz gerektiği halde buna fırsat bulamadığınız için üzülüyor mu?

Akşam olup işten çıktıktan sonra "ek gelir" elde edebilmek için "yan işler" yapıyor musunuz ya da işinizde her fırsat doğduğunda "mesaiye" kalabilmek için can atıyor musunuz?

Bütün bu çabalarınız, emeğiniz, onca didinmenize rağmen ailenizi zar/zor geçindirebiliyor, çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılayamıyor musunuz?

Artık yaşlanıp köşelerine çekilen anneniz ile babanıza ahir ömürlerinde yeteri kadar zaman ayıramıyor ve onlara fazlasıyla hak ettikleri bir yaşamı sunamıyor musunuz? Doktor, ilaç ve benzer yaşamsal ihtiyaçlarını ihmal etmek zorunda mı kalıyorsunuz? Sizi bugünlere getiren ihtiyarcıkların yüzlerini biraz olsun güldüremiyor musunuz?

Bırakın arkadaş, eş dost ziyaretlerine zaman ayırmayı, akrabalarınızı sadece bayramdan bayrama mı ziyaret edip yüzlerini görebiliyorsunuz? Ve onları ziyarete giderken küçük bir hediye almak bütçenizi sarsıyor mu?

Çok mu çalışıyorsunuz?

Gerçekten inanıyor musunuz çok çalıştığınıza?

Peki bunca çalışmaya karşın, nedir bu yoksul yaşam?

Onca çalışmaya rağmen kafanızı sokabilecek küçük de olsa bir ev satın almayı başaramadınız mı, toplu konutlara mı bel bağladınız yoksa kooperatif üyeliğine mi?

Faturalarınızı binbir güçlükle mi ödeyebiliyorsunuz?

Kredi kartınız başınızı en büyük belası mı?

Anlaşılan gerçekten de çok çalışkansınız ve gerçekten de çok çalışıyorsunuz. Zaten el ve ayaklarınızdaki nasırlar da bunu kanıtlamaya yeterli... Yaşınızın çok üzerinde görünmenize yol açan yüzünüzde oluşmuş hatlar ile yüreğinizin derinliklerindeki acıları gizleyemeyen bakışlarınız da anlatıyor zaten her şeyi..

O halde sözü daha fazla uzatmadan söyleyeyim:

En çok çalışan, en az kazanandır.

Gelecek ise; sizlerin tavrında gizlidir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük