Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

En kaçınılmaz borç

info@haberdukkani.com 16 Şubat 2020 Pazar

İnsanın, insana en kaçınılmaz ödeneğidir saygı.

Saygı öyle bir borçtur ki, istesek de istemesek de, onu ödememezlik edemeyiz; elimizden gelen en fazlası saygıyı açıkça göstermemektir, ama onu içimizde duyumsamaktan kurtulabilmenin çaresi yoktur.

Bu borç yükünü hafifletebilmek için, çareyi "kusur" bulabilmekte ararız. Böylece kendi gözümüzde "küçük düşürerek" kaçınılmaz borçtan yakayı kurtarmaya uğraşırız ancak, bu beyhude çırpınış, eninde sonunda patlayacak olan bir balon gibi egomuzu şişirse bile kendimizi kandırmakla sonuçlanır.

Kişi bir kez olsun "kendini beğenmişlik"ten sıyrılınca, "insanlaşmaya" başlar ve çekimine kapıldığı bu duygu sayesinde ruhuyla buluşur.

Hiç kimseye saygısı olmayan kişiler tanıdım, kuşkusuz sizler de böyleleriyle her gün karşılaşıyorsunuzdur; işte onlar, ruhları olmayanlardır.

Ruhunu yitirmişler arasında yaşayanlar, huzur ve mutluluğa hasrettirler.

Kendini beğenmişlikten kurtulabilmenin en kestirme yolu insana saygıdan geçer.

Kuşkusuz ki, kendinizi hiçe saymayınız ancak, kendinizi önemsediğiniz kadar başkalarını da önemseyiniz. Çünkü o önemsemediğiniz insanlar var ya emin olunuz ki, en azından herhangi bir konuda sizden çok daha üstündürler. Bu kaçınılmaz gerçeğin farkına vardığınızda o insanlara  bir daha asla ulaşamayabilirsiniz.  

Saygınızı ifadede bonkörleştiğiniz ölçekte hızla saygıdeğer bir şahsiyete dönüşeceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük