Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Endişeler ve ümitler

info@haberdukkani.com 19 Mart 2011 Cumartesi

Dünya bildiğiniz gibi değil; değişti.

Dünyalıların büyük çoğunluğu değişen yaşam koşullarını ve yeniden oluşan yaşam kültürünün temel prensiplerini anlamakta zorlanıyor. Zamanın içinde olup da zamanı anlayamamak diyebiliriz buna.

30 yaş ve üzerindekilerin anlayıp kabullenemeyeceleri bir dönem yaşanıyor. Üretim modelleri 30 yaş altındaki nesiller için çalışıyor. Üretilen pek çok ürünü 30 yaş üzerindeki nesiller kullanmakta bile zorluk çekiyorlar. Üretim mamullerine sahip olmak yeterli değil, onları kullanabilecek yetenekler de gerekiyor.

Yeni kültürde tabulara hiç yer yok. Yeni ekonomi kurnazlıklar ve cambazlıklar üzerine değil; olanaklar ve kaynaklar üzerinde temellenip gelişebiliyor. Sanat yalnızca entellektüel birikim, yetenek ve içgüdüsellik değil; artık işin içinde teknoloji ve bilim de yer alıyor, sektörelleşiyor. Politika "çok yüzlü oyun" olmaktan çıktı. Siyaset tam anlamıyla bilime dayalı. Hukuk, tarihsel kalıpları zorluyor; canlıların hak ve özgürlükleri en temel değer olarak ele alınıyor. Doğa insasn hizmetinde sanılıyordu oysa ki artık insan doğanın hizmetine koşuyor. Her alanda dengeler, anlayışlar temellerinden değişen dünyayı anlamakta zorluk çeken 30 yaş ve üzeri nesiller, sosyal yaşama ayak uyduramadıkları için ya dar çevrelerinin içinde ya da yalnızlıkların batağında "muhalif" cepheyi oluşturuyorlar. Günümüz siyasetinde neden güçlü muhalefet gruplarının olmadığı da bu kısa ifadeyle kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor.

Dünya insanlığının bir bölümü endişeler içinde ve şaşkın. Bir diğer bölümü ümitlerinin peşinde koşuyor; mutlu. Endişeli olanlar günümüzde yaşanılan değişimi kabul edemeyenler. Ümitli olanlar dünyanın artık eskisi gibi olmadığının, değiştiğinin farkına varabilenler.

30 yaş ve üzeri endişeli, 30 yaş altındaki genç nesiller ümitli. Dünya'da endişeliler ile ümitliler arasında büyük ve acımasızca bir çekişme yaşanıyor. Geleceğin mimarları, genç kuşakların önünde yepyeni ufuklar açıyorlar. 30 yaşın üzerindekilere bütün kapılar kapalı. Kimlerin iş bulmakta sıkıntıya düştüklerine bir bakınız. Acaba kaç yaşındakiler müzmin işsiz durumunda?

Global düzenin mimarları, felakete doğru giden Dünya'yı genç nesillerle kurtarabileceklerine inanıyorlar.  Sizler de gençlere güvenin, başka çare yok.

Tecrübe birikimi mi!
Geçiniz efendim. Dünya'yı bugünkü haline getirmiş olanlar tecrübeliler değil mi?

Endişeleri bir yana bırakın, Dünya'yı anlamaya çalışın ve ümitli kalın.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük