Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Endülüs, ABD ve 2. Dünya Savaşı

info@haberdukkani.com 15 Aralık 2010 Çarsamba

Tarih sayfalarında önemli bir yeri olan Endülüs'ün altın çağı 1071'de Türklerin kazandığı Malazgirt Zaferi ile son bulur. Bu tarihle başlayıp gelişen süreçte anlı şanlı Endülüs varlığı Granada'ya sıkışıp kalır küçük bir emirlik olarak. Ne zamana kadar mı? Fatih Sultan Mehmed'in 1453 ylında İstanbul'u ele geçirmesine kadar. 1453 yılında Endülüs tarihten tümüyle silinir.

Günümüzde muhteşem Endülüs kültüründen geriye kalan izler İspanya'da tarihsel anıtlar olarak dimdik ayakta duruyorlar. Hayranlık uyandırmaya devam edeceğinden kuşku duyulmayan Endülüs'ü Endülüs yapan, tüm Avrupa ordularını ve Hıristiyan alemini dize getiren Endülüs'ün varlığının temel taşı olan Müslüman okçuların tümü de seçkin Oğuz okçularıydılar..

Bu özet bilgiyi neden mi yazdım? Türklerin tarih içinde attıkları ve atacakları her adımın ne kadar önemli olduğunu unutanlara anımsatmak için. 1071'de Türklerin Anadolu'ya ayak basmış olması tüm Avrupa ve Dünya Hristiyanlığında "alarm" etkisi uyandırmaya yetmiştir. İstanbul'un fethi ile de yeni bir çağ başlamış ve Hristiyan dünyası uzun süre karın ağrıları içinde kıvranmıştır.

***

ABD demokrasisi Alman faşizmine "dur" demek için 2. Dünya Savaşı cehennemine girdi masalını bir yana bırakır da "gerçek" nedir diye bakılacak olursa; en kabasından İngiltere'nin ABD'ye borçlarını ödeyemeyecek hale geldiği göze çarpar. İngiltere ve Rusya silah alımlarını ABD'den yapmışlardı, Alman savaş gücü karşısında her iki ülke iyice köşeye sıkışmış ve iflas bayrağını çekmek üzereydiler, ABD sermayeyi kediye yüklemek üzere olduğunun farkına varmış ve 2. Dünya Savaşı cehennemine girmek zorunda kalmıştı.

İşte o günlerde ABD, "14 Madde"den oluşan bir dizi karar almıştı. Bu ünlü 14 maddeden birisinde de Osmanlı İmparatorluğu'nun Türk nüfusunun hakim olduğu toprakların bağımsız kalması gerektiğine yer veriyordu. Bu madde Cumhuriyet Türkiye'sinin haritasını belirleyen madde idi. Bu gerçekten habersiz kalmak, dünü ve bugünü anlamamızı engeller.

***

Günümüz Dünya'sı geçmişin izleri üzerine kuruludur. Gelecek ise; sizlerin tavrında gizlidir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük