Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Engizisyon

info@haberdukkani.com 24 Ağustos 2010 Salı

İnsanlık tarihi "dehşet" ve "zulüm"le doludur..

Engizisyon bunlardan yalnızca birisidir.

İspanyol engizisyonu 25 bin insanın celladı olmuş ve 350 yıllık bir dönem saltanat sürmüştü.

Aynı dönemde Avrupa da büyücü olduğu gerekçesi ile yüz binlerce insan öldürülmüştü. Engizisyon kötüdür Fakat, daha kötü olan şeyler de vardı...

Engizisyon çok kişiye akıl almaz işkenceler yapmıştır Valencia örneği ele alınıp incelendiğinde, 1480 ile 1530 yılları arasında, 2 bin 354 kişi tutuklanmış, bunlardan yalnızca 12 kişiye işkence yapıldığı kanıtlanabilmişti!

İspanyol Engizisyonu *Marrano'ları acımasızca cezalandırmıştı. Ne var ki; Engizisyon kurumu Katolikler tarafından Katoliklerin cezalandırılmasında kullanılmıştı.

İspanyol devleti Yahudileri sürmüş, Hıristiyanlığı kabul edenlerin ülkede kalmasına izin vermiş, Kristof Kolomb'un Amerika'ya düzenlediği ilk sefer ile Yahudilerin İspanya"dan sürüldüğü tarih 1492 olmuştu!..

Engizisyon dehşeti sürerken, Protestanlar büyücüleri diri diri meydanlarda yakmıştı. Yalnızca İngiltere de 16. ve 17. yüzyıllar arasında 30 bin büyücü öldürülmüştü. Bu nedenle de pek çok İngiliz, Amerika kıtasına göç etmişti...

İspanya, Gül, Şal ve Zil olarak anılıyorsa eğer; Engizisyon İspanya'sına değil, Endülüs medeniyetine borçludur insanlık.

Şimdi günümüzdeki Avrupa'yı daha iyi anlayacak ve ABD Yahudi lobilerinin köklerinin derinliklerini ve gücünü daha iyi analiz edebileceksiniz..

 -----------
*Marrano'lar Hıristiyanlığı kabul etmiş ama gizlice dinlerini uygulamaya devam eden İspanyol Yahudileriydi...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük