Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Erkek olan kadınlar, kadın olan erkekler

info@haberdukkani.com 04 Ağustos 2015 Salı

Dünya değişiyor buna bağlı olarak yaşam da..

Dünya'ya Türk olarak gelip Amerikalı ya da Alman olarak göçüp gidenlerin sayıları öyle çok ki..

Çinli, Japon, Arap, Afrikalı, Rus ve daha pek çok ulus ya da ırkın mesubu olarak Dünya'ya gelenler daha sonra bir başka ulusun bireyi olarak ayrılıyorlar bu Dünya'dan.. "Ulus" ve "ırk" kavramları önemini yitirmiş durumda.

İnanç dünaysında da durum farklı değil.. Dünya öngörülemeyen hızla değişirken, umulmayan sürprizlerle dönmeye devam ediyor.

Dünya'ya "erkek" olarak gelip öteki dünyaya kadın olarak gidenler var. Yaşama "kadın" olarak balayıp erkek olarak noktalayanlar da var.

Cinsiyet değiştirenler, isim ve soyisim değiştirenler, yaşını küçültenler yada büyütenler, bir dizi estetik operasyonla bambaşka çehrelere bürünenler, hiç tanımadığı, hiç görmediği kişiden hamile kalıp çocuk doğuranlar, bir başkasının organıyla yaşama tutunanlar...

Evli çifler arasında alınan bir karar sonrası, yaşanılan cinsiyet değişiminin ardından çocuklar, annelerine "baba" babalarına "anne" diyorlar.

Dünya değişti buna bağlı olarak yaşam da.. Aşklar, evlilikler, aile ilişkileri, ebeveynler ile çocukların ilişkileri büyük bir hızla değişti.  Olmaz sanılan "olamaz" denilen her ne var ise; "normal" hale dönüşürken kanıksandı ve benimsendi.

İnsanlığı nasıl bir gelecek bekliyor sorusu çok karmaşık bir yaşam tablosuyla karşı karşıya kalınmasına neden olurken, "duygular" giderek çok daha fazla önem kazanıyor.

Bastırılmış duygular en sonunda patladı; şimdilik sınırlı da olsa özgürlük alanı kazanan duygular, klasik yaşam modellerinin üzerinden silindir gibi geçip giderken, tercihlere bağlı olarak ortaya çıkan hayat tarzları bazılarını şaşıtıyor olsa da bu durum insanlığın yeni yaşam modellerini kanıksamasına engel teşkil etmiyor.

Tercihlere bağlı olarak hızla değişip yenilenen yeni yaşam modelleri en azından "kaos" ve "terör" kadar Dünya'yı sarsmaya devam ediyor.

Bilinen bir gerçektir ki; değişim engellenemez ve sonu olmayan bir hayat akışıdır.

Yeni akımlar ile yeni yaşam modellerini birbirlerine karıştırmamak da gerekir. Birisi gelip geçer, diğeri sürekli gelişir ve yaygınlık kazanır.

Kızınızı evlendirdiniz, torunlarınız oldu, bir de baktınız ki; damadınız gelininiz olmuş ya da oğlunuzu evlendirdiniz, torunlarınız oldu, bir de baktınız ki; gelininiz erkek, oğlunuz kadın kimliği almış! Belki de hiç ama hiç şaşırmayacaksınız bile..

Nasıl bir Dünya'da yaşadığınızı şimdi çok daha iyi anlayıp kavradığınıza inanmak istiyorum.


Cüneyt Özdemir, biraz daha yaşlandığında "medya mensubu" olmak ile "basın mensubu" olmak arasındaki farkı anlayacak; sürekli değişen Dünya'ya ve yaşama ayak uydurmaya da özen gösterecektir..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük