Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Eşcinsel milletvekili

info@haberdukkani.com 07 Nisan 2011 Perşembe

Dünya, Türkiye'yi değiştirmeden Türkiye değişen Dünya'ya ayak uydurmayı başarabilirse eğer; çocuklarımıza cehennem gibi bir ülke değil, bir yeryüzü cenneti bırakabilmiş olacağız.

Medya'da yer alan haberlerden öğreniyoruz ki, transseksüel Öykü özen, CHP'den milletvekili aday adayı olmuş.

Bursa'dan milletvekili seçilebilmek için aday adayı olan transseksüel Öykü Özen'in düşünceleri, yaşam öyküsü ve amaçları; medyada yer alan haber ve söyleşilerden kamuoyuna yansıyor.

Türkiye için bir ilk yaşanıyor ama Dünya benzer örnekleri çok yaşadı. "Aykırı" dünyaların insanları siyasette yer alarak ülkelerine hizmet ettiler.

TBMM çatısı altında transseksül milletvekilleri de ülkelerine hizmet edebilecekler mi? Bu soru, ilk bakışta bıyık altı tebessümlere neden olabilirse de gerçeğin prizmasından yansımalar çok farklı.

Hepimiz biliyoruz ki; eşcinsellik bir "insanlık hali"dir. İçimizden bazıları bu insanlık halini hastalık zannetseler de tarihimizin kilometre taşları arasında yer alıyor eşcinselik.

TBMM'ne yeteri sayıda kadın milletvekili sokmayı başaramayan bizler transseksüel bir milletkili adayını meclis sıralarına oturtmayı başarabilecek miyiz?

Bence Türkiye bunu 'mutlaka' başarabilmeli.

Türkiye, eşcinsel evlatlarına ev kiralamada, iş ve aş verebilmede ne yazık ki çok acımasız davranıyor. Hiçbir işveren travesti ve transseksüeli istihdam etmek istemiyor. Aynı işverenler, yasal zorunluluğa karşın "özürlü" vatandaşlara da farklı bir anlayış göstermiyorlar.

Türkiye "ikiyüzlülük"lerden kurtulmak ve tabuları yıkmak istiyorsa, bu fırsattan yararlanmalı ve meclise transseksüel bir vekil yollamalıdır. Böylece yıllardır dışlanan, aşağılanan, ezilen ve yok varsayılan evlatlarına karşı işlediği insanlık ayıplarından kurtulabilme olanağına kavuşmuş olur.

Türkiye bir insanlık hali olan eşcinsellik gerçeğini kabul ettiğini tüm Dünya'ya bundan daha kolay bir yolla ilan edemez. Eşcinsellerin insanlık onurlarını yıllardır çiğneyip hiçe saymış bir ülkenin çocuklarına bu alanda bir özür borcu olduğunu da hiç kimse inkar edemez.

Türkiye, insanlık adına küçük bir adım atmalı gelecek nesillere bir yeryüzü cenneti devretmeli.

Lütfen şunu aklınızdan çıkartmayınız: "Bugünün travesti ve transseksüelleri, dünün masum çocukları değiller mi?"

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük