Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Eski defterler

info@haberdukkani.com 03 Temmuz 2019 Çarsamba

Müflis tüccarlar eski defterlerini karıştırsa da iflastan kurtulamazlar. Bu nedenle benim eski defterleri açmamı beklemeyin. O iş gelecek kuşaklar arasından çıkacak çetin araştırmacıların işi olacak.

***

İçimde kin biriktirme alışkanlığım olmadığı içindir ki, yaşamla barışık olmayı başarabiliyorum.. Henüz hiç bir doktor kin, nefret, haset, kıskançlık ve ihtiras birikimleri sonucu oluşan herhangi bir hastalık teşhisi koymuş değil bana... Aklım da başımda sayılır şükür. Denizde dalgaları sayamakla geçiyor günler, bu hiçte fena bir şey değil hani..

***

Dünya kendi ekseninde dönerken giderek pahalılaşan yaşam koşullarından yakınmayan, futboldan, ölümlü ya da sakat bırakan trafik kazalarından, terör olaylarının neden olduğu sayısız haberlerden söz ediliyor her hanede ve her kahvehanede öyle ki; sanki yaşam sadece bunlardan ibaretmiş gibi!

***

Sanata gönül vermiş olanlar ile sevip değer vereneler umutlarını henüz yitirmemiş olsalar da sanatın tüm dalları yoğun bakım ünitelerinde belki de son anlarını yaşıyor.

***

Denizler kirleniyor, deniz canlılarının soyları tükeniyor, kutuplardaki buzullar eriyor, hava kirliliği ve giderek azalan oksijen, kirlenip çölleşirken dünyanın içilebilir suya olan ihtiyacı en önemli savaş nedenleri arasında yer alıyor.

***

Hiç kimse "üretim fazlası" birikimlerinden söz etmiyor, paranın efendilerinin hiç işine gelmiyor bu devasa birikimler. Sömürü çarkı bir duracak olursa eğer, efendilerin hali epey eğlenceli olacağından gerçekleşmesi olasılığı bile titretiyor paranın efendilerini..

***

Vahşi bir duygusuzluk kaplamış insanlığın vicdan tabakasını, bu duruma ne din adamları ne de siyasetçiler çözüm bulamadılar henüz..

***

Acıları haykırırken bütün şarkılar, yalnızca Ortadoğu halkları göbek atıp oynuyor!

***

Aristo: "Üç çeşit insan vardır; 1). Yaşayanlar, 2). Ölenler, 3). Denize gidenler" diyor. Siz hangisi olmayı seçtiniz bilemem ama ben denize gidenlerden olmayı yeğledim.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük