Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Fahiş fiyatla mal satanın tutuklanıp hapse atıldığını hiç duydunuz mu?

info@haberdukkani.com 10 Temmuz 2023 Pazartesi

Vatandaşa "fahiş fiyatla" mal satan, hileli yada bozuk gıda satan birisinin herhangi bir mahkeme kararıyla "tutuklanıp hapis cezasına çarptırıldığını" hiç duydunuz mu? Medya mecralarında hiç böyle bir haber çıktımı karşınıza?

Cevabınızı duyar gibiyim: "Hayır"

Siz hiç bir bakkalın, manavın, pazarcının, fırıncının, market sahibi veya market yönetici ve sorumlusunun vatandaşa fahiş fiyatla emtia satıyor olmasından ötürü tutuklandığını, medya mecralarında halka teşhir edildiklerini, "mükerrer suç" işledikleri nedeniyle tutuklanıp hapse atıldıklarını duydunuz mu?

Yine cevabınızın, "Hayır" olduğunu duyuyorum.

Bunca "kazıklanmaya" karşın Türkiye'de hiç bir vatandaş, bozuk ve hileli gıda maddesi sattığı için tutuklanıp hapse atılan ve ticaretten "men" edilen bir üretici veya aracının ticaretten men edilip tüm mallarına TMSF tarafından el konulduğunu duymamıştır. Hiç bir basın kuruluşu böyle bir haber yayınlamadı.

Peki ama neden?

Vatandaşa bozuk gıda maddesi satıp yedirmek, fahiş fiyatla mal satıp kazıklamak Türk Hukuku'nda "suç" teşkil etmiyor mu? Hukukçularımız bu durumu neden es geçiyorlar?


Türkiye gerçeklerini kamuoyuna duyuran gazeteciler, yazarlar, şairler, akademisyenler, aydınlar düşüncelerini açıkladıkları için tutuklanıp hapse atılıyorlar! Vatadaşı soyulmuş soğana çevirenler, bozuk ve hileli gıda maddeleri satanlara devlet destek çıkıp krediler veriyor! Hiç duydunuz mu bir yazara, şaire, bestekara, yontucuya, müzisyene devlet desteği krediler verildiğini? Bırakın desteği, krediyi adam yerine bile konulmuyorlar.

Vatandaşı fahiş fiyatlarla soyan, bozuk ve hileli gıda maddelerini yedirenler kimler mi? Hadi onu da açıkça yazayım: Mümtaz, namusu mücessem, örnek iş insanlarımız.

TCMM'deki milletvekilleri vatandaşın bu sorununa kesin çare olacak yasaları düzenleyip neden hayata geçirmiyorlar; vatandaşın en temel haklarını korumak için görev yapmalarını sağlayacak kadar maaş mı almıyorlar? Bu nedenle mi, vatandaşların "kazıklanıp soyulmalarını" görmezden geliyorlar? Nedir bu duyarsızlık ve ilşgisizliğin nedeni?

Milletvekillerimiz TBMM çatısı altında Holdinglerin temsilcileri mi, yoksa vadandaşın vekilleri mi?

Vatandaş, Türk Ticaret Kanunları çerçevesi içinde her gün legal olarak kazıklanıp soyuluyor; bu durmun sorumlusu da suçlusu da yok!

Sizce bu işte bir anormallik, tuhaflık, acımasızlık, vicdansızlık yok mu?

Bizi kimler soyuyor, kazancımızı kimler çalıyor? Hırsızlığın adı "ticaret" olabilir mi?

Bu yaz tatil yapamadığınız için sakın üzülmeyin; soyulmaktan kurtulmuşsunuz, sevinin...


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük