Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Fas, Mısır ve Libya...

info@haberdukkani.com 19 Ocak 2011 Çarsamba

Yaklaşık on yıl öncesinde necip Türk medyasının dolar maaşlı abilerince, "modern" ve "laik" yönetim örneği olarak gösterilip yere göğe sığdırılamayan Tunus'ta yönetiminin gerçekte ne kadar da püften ve iğreti olduğu gün gibi ortada.

Tunus'ta yaşanan ayaklanmanın ardından ülkeyi terk etmek zorunda kalan Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin eşi Leyla Tarabeles'in yaklaşık 60 milyon dolar değerindeki 1,5 ton külçe altını beraberinde kaçırdığı iddiaları da rejimin bir başka yüzünü gözler önüne seriyor.

Habib Burgiba'yı devirerek iktidar olan Tunus devlet başkanı Zeynel Abidin Bin Ali, 23 yıl yönettiği ülkesini bir hırsız olarak terk ettiği geçti kayıtlara.. Henüz filmin sonu belli de değil!

Ürdün, Mısır, Libya ve Fas'ta da çanların kimin için çaldığı pek belli değil.

Fas Kralı Muhammed ve eşi Prenses Selma'nın da Tunus'un kaçak devlet başkanı Bin Ali ve zevcesi Leyla Tarabeles gibi şatafata düşkünlüğü iktidarlarını temellerinden sarsacak boyutta..

Kuzey Afrika ülkeleri iyice ısınıp hızla kaynama noktasına sürükleniyor. Tunus'ta yaşananların "domino etkisi" yaratacağı medyanın gündeminden hiç düşmüyor nedense..

Ayağı ilk kayacak ülke olarak Mısır görülüyor ve hemen ardından Libya'nın sarsılacağı dillendiriliyor. "Yeşil Devrim"i gerçekleştirerek Libya'da iktidar olan Muammer Kaddafi'nin oğullarının yolsuzluklara bulaştıkları medyada zaman zaman yer alan haberler arasında.. Kaddafi'nin İtalya'daki büyük yatırımları da göze batmıyor değil. Muammer Kaddafi'nin global sermayenin önde gelen isimleriyle ortaklaşa gerçekleştirdiği büyük yatırımlar Libya'nın en büyük devlet sırları arasında yer alıyor.

Son yıllarda ne oldu da Afrika'nın Kuzey ülkeleri içten içe tutuşan bir ateşle alevlenmeye ve giderek "kaos"a sürüklenmeye başladı?

Dünya'da ne değişti de Kuzey Afrika'da geniş halk kitleleri kıpırdanmaya, hareketlenmeye ve sonra da hışımla sokaklara dökülmeye başladı?

Son yıllarda Dünya gözünü İsrail'e çevirince, İsrail de gözünü Kuzey Afrika'ya çevirmiş olmasın sakın!

İngiliz kontrolündeki Mısır, nasıl oldu da birden bire İsrail'in etki alanı içine girdi?

Mısır'a hayat veren Nil nehri Afrika'nın aşağılarına doğru akarken sanki gizli bir eksen kayması yaşanıyor ve Kuzey Afrika yeni gelişmelere gebe kalıyor.

Şu bizim necip Türk basınının dolar maaşlı kalemşörleri WikiLeaks'ı izlemeye ve bolca reklamını yapmaya devam edecek mi, sabredecek ve hep birlikte göreceğiz. Bakalım neler olacak!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük