Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Gazeteciler kapıkulu değildir

info@haberdukkani.com 02 Kasım 2010 Salı

Hürriyet gazetesinin başyazarı, yılların deneyimli gazetecisi Oktay Ekşi, yazdığı bir köşe yazısında beyefendi mizacına hiç yakışmayan bir üsluba başvurarak dilini kirletti,  hiç farkına varamadan bir anlamda intihar etti.. Hatasını idrak eder etmez derhal özür dilemekte tereddüt etmedi ama bu onu okurların vicdanında aklamaya yeterli değildi. Ok yaydan fırlamış ve hedefine varmıştı.

Oktay Ekşi, bir yazı emekçisinin öncelikle ana diline hizmet borcu olduğunu unutmamalıydı. Güzelim Türkçemizi kirletmek değil, daha da geliştirmek en başta kalem erbabının görevidir. Oktay Ekşi'nin (hiç kuşkusuz ki) bu görev ve sorumluluktan habersiz olabileceği düşünülemez.

Olan oldu. Oktay Ekşi, kendi kendisini basın sektöründen tasfiye etti.

Bu noktada durmak gerekmez mi?

Şimdi Oktay Ekşi'yi "sabun" mu yapmak gerekiyor?

Yoksa fırınlarda yakmak mı gerekiyor?

Oktay Ekşi, 70 yaşın üzerinde bir şahsiyet. Kuşkusuz o da bir insan. İnsan şeşer ve beşer bir canlı değil mi? Her ne nedenle olursa olsun, kafasının içinde ne hesap olursa olsun, yenik düştüğü duygular ne olursa olsun.. Medeni dünyanın bu gibi hallerde temel kabul ettiği prensipler dışına çıkılamaz. Oktay Ekşi, "imha" edilmesi gereken bir hedef haline getirilemez.

Oktay Ekşi'yi günahları ve sevaplarıyla değerlendirecek olan okurların vicdanıdır. Tarihtir..

Galileo Galilei: "Dünya dönüyor" dediğinde, Kutsal Engizisyon tarafından Dünya'nın döndüğü iddiasından vazgeçmesi karşılığında cezası müebbet hapise çevrilmişti. Galileo, hapiste kör oldu ve hayatını yitirdi.

Tarih ve Bilim Galileo'yu haklı; "Kutsal Engizisyon"u haksız buldu.. Dünya dönüyordu.

Oktay Ekşi, Galileo'nin yaşadığı karanlık Engizisyon çağında yaşamıyor. Düşüncesini "Kirli bir dille ifade" yolunu seçen Oktay Ekşi'yi değerlendirecek olan yazı emekçileri, meslekdaşları, okurları ve tarihtir.

Tarihin neye karar vereceği ise; yaşanan çağın ve Engizisyonun haddini aşar..

Unutmamak gerekir ki; gazeteciler ve yazarlar kimsenin kapıkulu değildir. İnsanlığın hizmetindeki yazı emekçileri geleceğe "envanter" bırakacak olanlardır. Değerlendirecek olan, (cezalandıracak ya da payelendirecek) tarihtir. Tarih, haklı ve haksızı da belirleyendir.

Galileo Galilei, Engizisyon'dan kellesini zor kurtarmıştı ama tarih onu haklı buldu, Kutsal Engizisyonu suçlu..

Ben bir yazı adamı olarak Oktay Ekşi, Basın Konseyi Başkanlığı görevinden derhal  istifa etmelidir, diyorum. Lütfen siyasiler böyle bir talepte bulunmasınlar çok ayıp oluyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük