Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Gazeteciler plazalarda oksijensiz kalınca

info@haberdukkani.com 13 Mart 2011 Pazar

Necip Türk basını Bab-ı Ali'den modern plazalara taşındığı günden buyana uyanma güçlüğü çeker oldu.

Gökyüzüne doğru yükselen cam kulelere kapanan gazeteci tayfası oksijensiz kaldı. Oksijensiz kaldıkları için de beyinleri uyuştu. Hemen hemen hepsi bu yüzden başağrısı çekiyor, derin uyulardan bir türlü uyanamıyorlar ama nedenini de anlayabilmiş değiller.

Gazetecilik mesleği beyinsel faaliyetler ile icra edildiğinden, Türkiye'de gazeteciliği ne kuponlar ne de buzdolabı ve televizyon kampanyaları düze çıkartamadı. Okurlara kupon karşılığı otomobil bile dağıtan gazeteleri arka sayfa güzellerinin fotoğrafları dahi kurtaramadı. Gazete tirajlarının yükseltilebilmesi mümkün olamadı. Şimdi bedava dağıtılmaya başlandı ise de yine de okunmuyorlar.

Yeterli oksijen almayan beyinlerin ürettiği gazeteler okur tarafından satın alınmıyor. Benzinliklerden tutun da apartman kapılarına kadar bedava dağıtılmasına karşın yine de okunmuyorlar. Televizyonların haber saatleri değil, dizilerin yayınlandıkları saatler izlenme rekorları kırıyor.

İşlerini adam gibi icra edebilmeleri için her ay binlerce dolar maaş, milyonlarca dolar transfer ücretleri ödenmesi de bir halta yaramıyor. Beyin oksijensiz çalışmıyor. Ne acıdır ki; bu basit bilimsel gerçeği akıl edebilecek tek bir gazete patronu da yok ülkede...

Camlarla kaplı dev plazalarda temiz oksijenden yoksun kalan beyinler gazetecilik yapmaya çalışıyorlar, Allah cümlesinin yardımcısı olsun.

Bugün Taksim Meydanı'da toplaşan gazeteciler, çok şaşkınlar. Taksim'de "özgürlük" aradılar, meslekdaşlarından bazılarının Silivri'ye kapatılmasını protesto ettiler.

Medyanın "Asrın Davası" olarak nitelediği davayı bir kez olsun yerinde izlememiş, orada tutuklu bulunan meslekdaşlarına "yargısız infaz" uygulamış olan gazeteciler, Taksim'de toplanıp timsah gözyaşları akıttılar.

Silivri'ye gazeteciler kapatılmaya başlanalı neredeyse dört yıl olacak ama necip Türk basını bu gerçeği yeni fark edebildi (!) Oksijensiz kalan beyinleri öylesine uyuşmuş ki; acilen oksijen verilmez ise, bitkisel yaşama girecekler.

Şu bir gerçek ki; Türk medyası "Asrın Davası" adını verdiği bu davanın altında kalabilir.

Çünkü yargı süreci henüz devam ediyor. 

Hepimiz Adalete Güvenmek zorundayız.

Gazeteciler Taksim'de basın özgürlüğü için değil; uykuları kaçtığı için toplanıyorlar.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük