Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Geçmiş dönemlerde basın daha mı özgürdü?

info@haberdukkani.com 12 Kasım 2015 Perşembe

Bugün birileri feryad ediyor: "Basın özgürlüğü elden gitti" diye..

Bu feryada neden olan gelişmeler acaba gerçeğin yansıması mı?

Geçmiş dönemlerde basın mensupları "tetikçi" değil; gazeteciydiler.

Geçmiş dönemlerde basın organları terör örgütlerinin propaganda merkezleri değillerdi.

Geçmiş dönemlerde basın organları "illegal" yapılar değil; "meşru" tecim evleriydi. Yaptıkları satış ve ilan gelirleriyle ayakta durmaya çalışırlardı.

Geçmişte "kupon gazeteciliği"nin yaşandığı günlerde dahi gazeteler beleş dağıtılmaz, okurlar tarafından parayla satın alınırdı. Ve hatta kuponları dahi karaborsada  müşteri bulurdu.

Bugün "basın sektörü" içine sızmış ve çöreklenmiş olan bazı yayınların kimler tarafından finanse edildikleri ve ne amaçla kullanıldıkları kamuoyunca bilindiği gibi, bu şer odaklarında yer alan simaların basın sektöründeki kariyerleri de bilinmektedir.

Yakın tarihin ayak izleri mercek altına alındığında, basın sektörü ve basın emekçilerinin nerden nereye geldiğini görmek hiç de zor olmadığı gibi, bu tablonun oluşması için çaba harcamış olanlar da ortadadır.

Necip Türk basını ceset haline dönüştürülmüşken, bugün kalkıp "özgür basın susuturuluyor" diye sızlanmanın bir anlamı yoktur.

Gerçek şudur ki; basın sektörüne sızmış, çöreklenmiş, yasadışı yollardan finanse edilen illegal yapılar, yasal yollardan soruşturmaya tabi tutulmaktadır. Bu gerçek 7'den 77'ye bilinmesine rağmen sözde demokrat muhaliflerin bile timsah gözyaşları döküyor olması düşündürücü olduğu kadar hafızalarda traji/komik anılar bırakmaktadır.

Eğer geçmiş dönemlerde basın bugün olduğundan daha özgür idiyse, onca gazeteci neden ve kimler tarafından öldürülmüşlerdir?

Türk basın sektörünün tarihine şöyle kabaca bir gözatılacak olsa dahi, nice edebiyatçı ve gazetecinin yaşamlarının nasıl karartılmış olduğu derhal göze çarpacaktır.

O halde nasıl olurda "geçmiş dönemlerde basın daha özgürdü" diyebilmektedirler.

Ah şu çıkarların gözü kör olsun..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük