Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Geçmişi özleyen gelecekten umudu olmayandır

info@haberdukkani.com 16 Kasım 2014 Pazar

Yaşlı kuşağın çocukluk günlerindeki aile dekorlarının vazgeçilmez İstanbul'u ile hiçbir benzerliği kalmadı Megakent olalı İstanbul'un..

Boğaz'ın kıyılarını yıkayan Marmara'nın kirli mavi sularında gümüşlenemiyor yıldızların yakamozları.. Zümrüt yeşili yedi tepe, betondan geçit vermeyen bir labirent şimdilerde..

Hiç kimseleri ilgilendirmiyor bu konular. Gündem siyaset bataklığının gölgesi altında ezilen geçim derdinden ibaret. Aldırmayın siz, arada kesilen ağaçlar için sokaklara dökülüp çadır kuranlara; onların gündemi sözde çok gizli imiş!

Kimsesiz yatalakların aldına sevabına ördek sürecek kimsecikler de kalmadı günümüz sürecinde! Nasıl bir "süreç" ise..

Kömür beleşinden kapıya yıkılmaya başladığından bu yana iş kazalarında can veren gariban vatandaşların sayısı 13 bin 510' dayanmış! Bu hesaba göre, kapılara yıkılan onca kömür garibana beleşe gelmemiş oluyor.

Anadolu topraklarında nicedir büyük bir trajik tufan yaşanıyor. Aile reisleri soylarını eşikten beşiğe kurutmak amacıyla katledip intihar ediyorlar! Sonu gelmez görülen bu trajedinin sosyolojik ve ekonomik nedenlerini irdelemek kimseciklerin aklından bile geçmiyor. Bir aile reisi, neden soyunu kurutup en sonunda da kendi canına kıyar? Eğer bunu yalnızca deliler yapar ise; tımarhanede yaşadığımız gerçeği ortaya çıkar.

İleri demokrasi rüzgarları sert estikçe, hiç duyulmamış ve hiç görülmemiş trajediler yaşanır oldu Türkiye'de..

Demokrasi ve insan hakları halkası genişledikçe iş kazaları, trafik faciaları, aile içi şiddet, yolsuzluk, irtikap, iltimas, fuhuş, rüşvet ve bir de motosikletliler ile bisikletlilerin sayısında çok ciddi bir artış olduğu gözlemleniyor. Şükürler olsun ki; hukuk ve tarih bilincimizin geliştirilmesi amacıyla üniversitelerde kürsüler kurulması gerektiği görüşünde ısrar edenlerin sayısında her geçen gün düşüş olduğu görülüyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük