Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Geçmişin zulmü: Anılar!

info@haberdukkani.com 18 Kasım 2019 Pazartesi

Korku, dehşet, çaresizlik, öfke, intikam, nefret, savaş, doğal felaket, cinsel taciz, suistimal, kazalar, ölümcül yaralanmalar, ani ölüm vakaları, cinsel saldırı, anlaşılamamak veya yanlış anlaşılmak, haksızlıklara ve iftiralara maruz kalmak, aile içi şiddet, aşk acısı, açlık, yoksulluk ve gelecek endişeleri...

İşte size kişisel tarihiniz; geçmişinizin özeti!

Sümerler, Mısırlılar ve eski Yunan antik literatürlerinde baş köşeyi işgal eden trajediler ile travma üzerine yazılmış yüzlerce çağdaş kitapta, haber bültenlerinde ve ünlülerin itiraflarında sergilenen "travma" insanın yaşam deneyiminin merkez üssü durumundadır.

Yaşanan şoklar, bireyin biyolojik, psikolojik ve sosyal dengesini bozar. Sonuçta geçmişin zulmü odaklanma yeteneğinizi engeller, algıda seçicilik yoluyla dikkatinizi geçmişinize ait anıları perçinleyen unsurlara yönelttiğinizde ise, uyku düşmanınız olur ve hayat renksizleşir.

Travma beyni şok edip zihni afallatır ve bedenin donmasına neden olur; bu yüzden de travma kurbanları, kendilerini aşıp bunaltan azgın bir çaresizlik ve umutsuzluk denizinde işkence çekerler.

Geçmişin kayıt defteri anılar, romantik şarkılar eşliğinde canlanmaz her zaman; bilinç altının
derinliklerinde çok derin izler bırakmış "travmatik anılar"ın ne zaman canlanacağı ve nasıl bir
tahribat yaratacağı hiç kestirilemez.

Anılar kimi belirsiz, kimi kalıcı bir şekilde beyne kazınmış bir dizi imgedir. Bu imgeler içlerinde gizli trajik öyküler barındırırlar."Benim de görme yeteneğim vardı, tıpkı benden öncekiler gibi" Ancak, gerçek ışığa bağlı olarak renk değiştirir ve belki de yarın dünden daha net olabilir.

Geçmişte gelecek yoktur elbette, ancak geleceğin içinde geçmişin anıları vardır ve hep var olmaya da devam ederler, taaki ömür son bulana kadar. Anılar, şimdiki zamanın içinde yüzerler. Bu nedenle de geleceğin manyetik pusulasıdırlar.

Anılar, ortaya çıkan deneyimler için harita sunar, böylece rotanızı belirler, yolunuzu tayin edersiniz. Anılar sayesinde hatalar, başarılar ve başarısızlıklar sizi potansiyel olarak güçlendirir.

Geçmişin radarı olan anılar, geleceğinizi planlar. Anılar sürekli dönüşüp yaşamınızı durmaksızın farklı ışıklar altında aydınlatırlarken, travma anılar size işkence etmeyi sürdürürler. Onlardan kaçış ve kurtuluş yoktur!

Bu nedenle kimselere kötülük edip zarar vermemeye özen gösterin.Tıpkı savaşın haklı olamayacağı gibi, haklı bir intikam da yoktur. Nefret duygusuna kapılıp intikam tuzağına düşmeyin. Ya da yılgınlığa sürüklenip yaşama küsmeyin. Travmatik anılarınıza yenik düşmek yerine her canlıyı sevmeye çaba gösterin, böylece siyah-beyaz olan herşey renklenecektir.


Kalem işçileri için anılar çok önemlidir. Anılardan yola çıkarak yazılır romanlar. Okuduğunuz her roman çoğu kez anılar derlemesidir. İşte bu nedenle de yaşamın ta kendisidirler. Eğer öyle değillerse, edebiyat otoriteleri onları roman olarak kabul etmezler ve ölümsüz eserler arasında yer alamazlar. Ödül almış olsalar bile...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük